Nestáva sa často, aby sa pár dní pred koncom mesiaca, objavila informácia, že daný mesiac bude najteplejší v ére pozorovaní. Tento raz sa to stalo a s pomerne veľkým krikom.
Podľa služby Copernicus a WMO prvé tri týždne tohoročného júla boli najteplejšie v ére pozorovaní a na základe vývoja počasia sa tohoročný júl javí ako najteplejší v ére pozorovaní vôbec, ale na definitívny záver ešte predsa len musíme počkať.
Predchádzal tomu oznam, že začiatkom júla bola nameraná najvyššia priemerná globálna teplota a to viackrát po sebe.
Na počasie vo svete mali vplyv vlny horúčav a to nie iba v Európe, ale aj v iných končinách sveta. Horúce počasie prepisovalo rekordy v Číne, kde dosiahli až na teplotu 52.2°C, teplota v Bagdade dosahovala po niekoľko dní za sebou teplotu 50°C. Horúca Európa prepisovala rekordy v Španielsku, Taliansku, Grécku.
V USA sa v meste Phoenix držala teplota nad 40°C 19 dní za sebou a prinášala zdravotné problémy obyvateľstvu.
V dôsledku horúčav a sucha sa rozhorelo na viacerých miestach sveta. Rozsiahle požiare vyháňali turistov z lokalít v Grécku, Taliansku, Španielsku, ale aj v Kanade, kde v dôsledku dymu niekoľko ľudí dostalo silný astmatický záchvat.
Vlny horúčav v Európe po prvý raz v histórii dostali svoje mená. Ako ozrejmili meteorológovia Talianskej meteorologickej služby, stalo sa tak vyslovene z pragmatických dôvodov. Vlny horúčav sa tak budú dať od seba oveľa lepšie oddeliť a lepšie sa budú dať zhodnotiť aj ich dôsledky.
Horúci vzduch z Afriky prúdiaci nad Stredozemným morom zohrial na nezvyčajne vysokú teplotu aj vody tohto mora. Teplota sa pohybovala v blízkosti 30°C, pričom priemerná teplota bola po prvý raz v ére meraní teploty vody mora nad 28°C Ešte teplejšie more bolo v blízkosti Kalifornie a Floridy, až nad 35°C.
Horúce Stredozemné more môže zohrať svoju úlohu v jesenných mesiacoch. Ak sa nad takto prehriate more dostane chladný vzduch, môžu sa vytvoriť veľmi nebezpečné malé tlakové níže, ktoré sa svojimi škodlivými účinkami veľmi podobajú na hurikán.
V každom prípade tohoročný júl nám ukázal, čo dokáže klíma na Zemi. Či to bola náhoda, alebo je to jeden z dôsledkov klimatickej zmeny, ako tvrdia odborníci z Copernicus a Univerzity v Lipsku, to sa bude skúmať. Na výsledky sa už teraz netrpezlivo čaká.
Zdroje:
https://public.wmo.int/en/media/press-release/july-2023-set-be-hottest-month-record
https://www.scientificamerican.com/article/july-2023-is-hottest-month-ever-recorded-on-earth/
https://edition.cnn.com/world/live-news/global-heat-wave-weather-temperatures-07-18-23/index.html