
Obr. 1: Požiare v oblasti Kalifornie zachytené z družíc NASA 9. januára 2025. Zdroj: NASA Worldview
Vetry Santa Ana
V ostatných dňoch počúvame a čítame v médiách a na sociálnych sieťach o požiaroch v Kalifornii. Najväčšie ohniská boli uhasené už na konci minulého týždňa, ale lokálne menšie ohniská sa rozhoreli aj v tomto týždni. Najväčšiu zásluhu o ich rozšírenie majú regionálne vetry zvané Santa Ana (alebo slovensky napísané Svätá Anna).
Predovšetkým sa jedná o miestnu orografiu. Ide o podobný typ prúdenia ako je aj u nás alebo v Chorvátsku známa bóra.
Santa Ana je totiž silný a extrémne suchý katabatický vietor. V preklade to znamená vietor zo zostupnou zložkou alebo inak o gravitačný vietor. Na jeho vznik má vplyv rozloženie tlakových útvarov. Vo vnútrozemí juhozápadu Spojených štátov, v oblasti Veľkej Panvy, sa nachádza mohutná tlaková výš a nad neďalekým pobrežím oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Chladná a suchá vzduchová hmota následne začne prepadávať z vnútrozemia cez pohorie Sierra Nevada cestou najmenšieho odporu, čiže cez priesmyky. Pri zostupe sa zároveň vzduch otepľuje. Vetry ovplyvňujú najmä pobrežie južnej Kalifornie.
Najčastejšie sú v zimnom polroku alebo všeobecne v mesiacoch september až máj, ale môžu vzniknúť aj v iných ročných obdobiach. Často sú spojené so slnečným počasím, pri ktorom je dosahovaná aj veľmi nízka relatívna vlhkosť vzduchu. Tieto podmienky vytvárajú doslova ideálne podmienky na rozširovanie požiarov. Ročne sa Santa Ana vyskytne od 10 do 25 krát, pričom priemerne trvá približne 3 dni, ale sú známe prípady s trvaním cez 10 dní.

Obr. 2: Ilustrácia charakteristických podmienok pre vznik vetra Santa Ana. Zdroj: Wikipedia
Silný vietor sa predpokladal až do štvrtkového popoludnia miestneho času a to s rýchlosťou 25-40, v nárazoch až do 65 km/h a boli naň vydané aj oficiálne varovania Národnej meteorologickej služby.
V okolí Los Angeles je až silné sucho
Zásluhu na vzniku požiarov má rozmáhajúce sa sucho. Ešte pred necelým rokom oblasť Kalifornie zasiahli záplavy, ale od apríla 2024 sa zrážky vytratili. Odvtedy vlhkosť v pôde aj vegetácii klesá a práve v Južnej Kalifornii na mnohých miestach je mierne až silné sucho. Úhrn zrážok v samotnom Los Angeles od 1. mája 2024 nedosiahol ani 8 mm, čo bolo výnimočné. Ide o druhé najsuchšie obdobie po rokoch 1962-1963, pričom merania siahajú až do roku 1877. Bežne spadne v rovnakom období viac ako 125 mm. V najbližšom období sa žiadne výraznejšie zrážkové udalosti neočakávajú. Zopár prehánok sa v oblasti Južnej Kalifornie môže vyskytnúť cez najbližší víkend a ďalšie 26.-28. januára, ale predpokladá sa, že situáciu veľmi nezmiernia. Našťastie bude vietor už slabší a prípadne ďalšie vzniknuté ohniská by sa už nemali výraznejšie šíriť.

Obr. 3: Stav sucha v oblasti Kalifornie k 16. januáru 2025. Zdroj: drought.gov
Zdroje:
https://www.drought.gov/states/california