
Blíži sa koniec leta
Koniec leta sa blíži. Z astronomického pohľadu leto potrvá do 22. septembra kedy nastane jesenná rovnodennosť. Keď sa na toto obdobie pozrieme očami meteorológa alebo klimatológa, letné obdobie skončí už o 10 dní a začiatkom septembra začne jeseň.
Môžeme si to všimnúť nielen na skracovaní dĺžky dňa, ale aj na znižovaní teplôt, či už denných ale aj nočných. Aj niektoré živočíchy reagujú na teplotu veľmi citlivo. Keď si vezmeme sťahovavé vtáky, tie do našej oblasti prilietajú koncom zimy a začiatkom jari a odchádzajú späť prevažne koncom leta a začiatkom jesene, čiže práve v tomto období.
Mnohé bociany už odleteli
Obľúbené bociany, ktoré na Slovensku podľa portálu bociany.sk v roku 2020 hniezdili v 985 hniezdach a 822 párov vychovalo 1831 mláďat, odlietajú na zimoviská v strednej a južnej Afrike na konci leta. Musia sa poponáhľať, aby pri svojej ceste nad pevninou využili vznikajúce stúpajúce vzdušné prúdy, ktoré im pomáhajú prekonať veľké vzdialenosti. Ojedinele sa však nájdu jedince, ktoré prezimujú i v našej oblasti. Podľa portálu birding.sk bol videný bocian biely napr. 17. augusta pri obci Báhoň blízko Trnavy. Migrujúce kŕdle môžu mať i niekoľko sto vtákov.
Opustené hniezdo bociana bieleho vo Vavrišove na Liptove — Zdroj: kukaj.sk
Belorítka či lastovička
Jesennú migráciu vtáctva každoročne odštartujú dážďovníky obyčajné, ktoré od nás odlietajú už koncom júla až začiatkom augusta. Následne sa pridávajú ďalšie druhy, ktoré v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov dorazia na svoje južné zimoviská v Afrike. Môžeme spomenúť napr. belorítku obyčajnú, škorca obyčajného, žltochvosta lesného, kukučku obyčajnú ale aj lastovičku obyčajnú. Tie zvyknú odlietať prevažne v polovici septembra ale niektoré jedince aj začiatkom novembra. Nemusí však platiť, že všetky sťahovavé vtáky odchádzajú. Napr. niektoré severské operence môžu zimovať aj na Slovensku.
Zdroje: