Uplynulý víkend sme dali bodku za meteorologickým letom. S výnimkou dlhších nocí, poprípade ojedinelých ranných hmiel, sme si však koniec leta a začiatok jesene kvôli mimoriadne teplému počasiu ani nevšimli. Keďže je čas si tohto ročné leto zhodnotiť, už na úvod treba povedať, že bolo najteplejšie v histórii pozorovaní, minimálne od roku 1931.
Teplotné extrémy
Podľa SHMÚ bola priemerná teplota vzduchu v lete na našom území najvyššia s hodnotou 20,7 °C, o 0,5 °C viac ako predchádzajúci rekord z roku 2022. V Hurbanove bola priemerná letná teplota 23,8 °C, o 2,6 °C viac ako dlhodobý normál 1991 – 2020. Nielen v Hurbanove (obr. 1), ale aj v ďalších častiach Slovenska, sa priemerná denná teplota pohybovala počas sezóny zväčša nad dlhodobým normálom 1991 – 2020. Ako príklad sme uviedli Poprad (obr. 2).
Obr. 1: Vývoj priemernej dennej teploty vzduchu (°C) v Hurbanove v lete 2024 a normál za 1991 – 2020. Zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
Obr. 2: Vývoj priemernej dennej teploty vzduchu (°C) v Poprade v lete 2024 a normál za 1991 – 2020. Zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
Napriek tomu, že to bolo najteplejšie leto, 40 °C nebola dosiahnutá a ani prekonaná nikde. Na základe oficiálnych meraní SHMÚ, bola najvyššia teplota za sezónu zaznamenaná v Mužli na juhozápade Slovenska, kde bolo 14. augusta až 38,3 °C.
Na niekoľkých staniciach boli prekonávané rekordy napr. z pohľadu počtu tropických dní (tab. 1). V Hurbanove bol rekord vyrovnaný, 48 tropických dní, ale Bratislava – letisko ich mala 49, predošlý rekord bol prekonaný o 6 dní. Za zmienku stojí aj Trebišov (50 dní), čím bol doterajší rekord prekonaný o 7 dní.
Tab. 1: Rekordné počty tropických dní na vybraných staniciach za leto 2024. Zdroj: sci.webekacko.com
Tropické, no hlavne veľký počet letných dní (aspoň 25 °C), mali tiež stanice na severe územia. Napr. Poprad ich mal za toto leto až 54, predchádzajúci rekord bol 45.
Okrem toho boli pozorované aj extrémy z hľadiska počtu tropických nocí (min. 20 °C). V Bratislave na letisku ich bolo 28, rekordy boli aj na východe, napr. v Trebišove (16 tropických nocí).
Z hľadiska zrážok dominovali jednoznačne prehánky a búrky
Popri vysokých teplotách nás počas leta viackrát potrápili aj intenzívnejšie zrážky pri búrkach alebo prehánkach. Týmto sa vyznačoval najmä samotný úvod leta. Nielen u nás, ale aj v ďalších oblastiach Európy, robili problémy silné dažde a búrky, napr. na juhu Nemecka. Vyústilo to aj do nepriaznivej hydrologickej situácie, keď stúpla hladina Dunaja. Na našom území, na stanici Bratislava dosahoval 2. stupeň povodňovej aktivity. V priebehu leta to však bola našťastie jediná takáto situácia, aspoň na Dunaji či Morave.
Tzv. konvektívne zrážky (prehánky a búrky) spôsobovali v rámci Slovenska častokrát veľké rozdiely v priestorových úhrnoch zrážok. Na jednotlivých staniciach sa navzájom líšili aj samotné letné mesiace. Jún bol na viacerých mimoriadne nadpriemerný, hlavne na juhozápade, v Hurbanove dokonca rekordný (tab. 2). Potom prišiel opačný extrém, keď v Hurbanove spadlo len 0,9 mm, napr. v Nitre len 15,6 mm zrážok.
Tab. 2: Kumulatívne úhrny zrážok na vybraných staniciach za letné mesiace a celé leto v porovnaní s dlhodobým normálom. Zdroj. infoclimat.fr, * – údaje podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.
Silné búrky robili kvôli lejakom (prípadne aj ďalším javom) viackrát problémy. Dokázalo pri nich spadnúť viac ako 50 či 60 mm vody za 1 h, čo významne prispelo k spomínaným priestorovým rozdielom v úhrnoch. Napriek tomu sa v priebehu letnej sezóny postupne v mnohých oblastiach Slovenska zvýrazňovalo sucho.
Podľa množstva bleskových výbojov a počtu dní s búrkou, panovali rozdiely medzi jednotlivými mesiacmi. Najviac bleskov udrelo na našom území v júli (vyše 150 000), no búrlivá bola predovšetkým prvá polovica mesiaca. Počty dní s búrkou sa tiež priestorovo líšili (obr. 3). V júli ich bolo najviac napr. na Spiši, Gemeri, či v Tatrách. V júni aj na juhu a západe územia. Najmenej búrok bolo zaznamenaných v auguste.
Obr. 3: Počet dní s aspoň 2 bleskovými výbojmi v okolí 15 km na území Česka a Slovenska za jednotlivé letné mesiace 2024. Zdroj: blesky.bourky.cz
Toto leto si tak zapamätáme určite ako veľmi horúce, ale čo sa týka zrážok, nevyrovnané. Keďže sa skončilo ako zatiaľ najhorúcejšie, ostáva nám len dúfať, že tento negatívny trend nebude v budúcnosti pokračovať.
Zdroje:
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=rr_cumul&mois=6&annee=2024
http://sci.webekacko.com/note.php?id=37
https://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=1517
https://milanlapin.estranky.sk/clanky/aktualne-zmeny-teploty-a-zrazok-na-slovensku/
https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/timeseries/
https://www.nodc.noaa.gov/archive/arc0216/0253808/1.1/data/0-data/Region-6-WMO-Normals-9120/Slovakia/CSV/
http://blesky.bourky.cz/