Medikán

14. 09. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 14.9.2023 16:34
ǀ
Róbert Bertoš

Čo vlastne pojem “Medikán” znamená? V posledných dňoch ste mohli započuť informácie o hlbokej tlakovej níže s pomenovaním Daniel. Dokonca v niektorých médiách sa šíril pojem Medikán práve v súvislosti so spomínaným Danielom, ktorý sa vyzúril najskôr v Grécku, neskôr v Líbyi. Preto si v tomto článku vysvetlíme pojem Medikán.

Medikán je spojenie pojmov  (z anj. Mediterranean (Stredozemný) + Hurricane (hurikán)). Vyskytuje sa  oblasti Stredozemného mora, prípadne Čierneho mora a prejavuje sa ako silná cyklóna (tlaková níž). Vyznačuje sa podobnou štruktúrou ako hurikány, pozostáva z rozsiahlého búrkového systému s priemerom 70-200 km, ktorý rotuje do tvaru špirály/víru s výrazným očkom v strede. Prejavuje sa silnými zrážkami a silným stálym vetrom s rýchlosťou viac ako 112 km/h.

Medikán Zorbas 27.9. – 1.10. 2018. Zdroj: EOSDIS Worldview.

Medikán vzniká zvyčajne zátečením studeného vzduchu ďaleko na juh nad teplé Stredozemné more s povrchovou teplotou okolo 26°C. Oceány a samotné moria sú v tomto roku nadpriemerne horúce, čo môže viesť zvýšeným počtom výskytu tropických búrok a aj spomínaných medikánov. Na druhej strane  boli aj prípady, kedy povrchová teplota mora bola len okolo 16-24°C a i tak vznikol medikán. Preto sa ešte úplne presne nevie za akých presných podmienok medikány vznikajú. Ďalšou podmienkov musí byť prítomný strih vetra v nižších vrstvách atmosféry.

Pomocou družíc je možné pozorovať fázy vzniku medikánu. Vo fáze pred vznikom oka je prítomné množstvo búrok, zvané konvektívna aktivita. Stacionárna fáza nástáva, keď sa vytvorí oko, vtedy zosilnie vietor a vyskytujú sa silné dažde. Začína sa formovať teplé jadro medikánu, čo má za následok zníženie bleskovej aktivity,

Medikán Ianos 14-20.9. 2020. Zdroj: EOSDIS Worldview.

Fáza premiestňovania začne pomerne rýchlym postupom medikánu. Vtedy zrážky zoslabnú, ale vietor v tejto fáze dosahuje najvyššie hodnoty.

Zatiaľ čo prvá fáza prebieha nad morom, druhá a tretia fáza je najnebezpečnejšia, pretože medikán svojím pohybom môže udrieť aj na pobrežie. Životnosť medikánu sa pohybuje medzi 12 hodinami až 5 dni.

Medikány môžu vznikať prakticky počas celého roka ale viac menej ich formovanie pozorujeme medzi septembrom až januárom.  Väčšinou sa tvoria v Iónskom mori (medzi Talianskom a Gréckom) a v Baleárskom mori medzi Španielsko a Sardíniou. Vzhľadom na vyššie spomínané nadpriemerné teploty morí sa môžu prejaviť,  nie len zvýšeným počtom výskytu medikánov ale aj ich predĺženou životnosťou, či silou.

 

Zdroje: http://meteorologia.uib.eu/medicanes/introduction.html

https://windy.app/textbook/all-you-need-to-know-about-medicanes.html

https://skybrary.aero/articles/medicane

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.7.2024

Horúci víkend

AKTUÁLNĚ,PRANOSTIKY,Predpoveď,Slovensko,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 25.7.2024

Svätá Anna….

Predpoveď,Slovensko ǀ 25.7.2024

Anna chladná zrána

FOTOGRAFIE ǀ 24.7.2024

Ako veľmi sa ochladí vo štvrtok?