Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy.

16. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 20.1.2023 19:49
ǀ
Miriam Jarošová

16. september je Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy. Ozón je plyn, ktorý sa vyskytuje v stratosfére vo výškach od 10 do 50 km. Je dôležitou súčasťou ochrany našej planéty pred nepriaznivým UV žiarením, hoci tvorí len nepatrnú zložku zemskej atmosféry.

 

Ak by sa jeho celkové množstvo premiestnilo k zemskému povrchu v podmienkach štandardnej atmosféry, vytvoril by vrstvu hrubú iba okolo 3 mm. Aj takáto tenká vrstva postačuje na to, aby účinne filtrovala ultrafialové slnečné žiarenie a chránila živé organizmy pred jeho škodlivými účinkami. Úplne pohlcuje smrtelné UV-C žiarenie a výrazne obmedzuje UV-B žiarenie,  ktoré spôsobuje napr. spálenie pokožky, podieľa sa na vzniku rakoviny kože, podporuje vznik očného zákalu, zoslabuje imunitný systém…

Stenčenie tejto vrstvy je označované ako ozónová diera . Je to viac ako 50 % dočasná strata ozónu v stratosfére. Vzniká v jesenných mesiacoch (september až november) a v posledných rokoch sa podarilo jej rozširovanie zastabilizovať, hoci pozorovanie ozónovej vrstvy a jej rozširovanie vyvolávalo  veľké obavy od roku 1970.

Všímaví farmári v Austrálii ako prví zistili, že nie je všetko v poriadku. Ovce sa rodili s defektami. Vedci odhalili, že za tým je tenšia vrstva ozónu nad južným pólom. Odhalili sa aj zlúčeniny, ktoré toto stenčenie vrstvy spôsobili – ide najmä o zlúčeniny chlóru, brómu a flóru, ktoré podporujú rozklad ozónu v stratosfére.

Ako vyzerá ozónová diera nad pólom si možno ilustračne pozrieť na priloženom obrázku :

 

Dobrá správa je, že si ľudstvo uvedomilo nebezpečie plynúce z tenšej a tenšej vrstvy ozónu a tak medzinárodné spoločenstvo pristúpilo ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia k tomu, že sa vyzvalo k prísnej kontrole využívania látok zoslabujúcich ozónovú vrstvu. Na základe  tejto výzvy bol prijatý v roku 1985 Viedenský dohovor o ochrane ozónovej vrstvy, po ktorom nasledoval Montrealský protokol o látkach, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu (1987). Ide o prvé medzinárodné environmentálne zmluvy, ktoré sú prijaté takmer 200 krajinami sveta.
Medzinárodná dohoda bola podpísaná 16. septembra 1987 – odvtedy je tento deň celosvetovo označený za Svetový deň ozónu. Zmluva nadobudla platnosť v roku 1989.  Montrealský protokol je unikátny v tom, že je flexibilný a dokáže tak reagovať na nové vedecké poznatky. Deň podpisu Montrealského protokol o látkach, ktoré spôsobujú úbytok ozónovej vrstvy sa od roku 1994 oslavuje ako Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy.

Množstvo ozónu v atmosfére meriame v Dobsonových jednotkách – D.U. Ide o množstvo ozónu vo vertikálnom stĺci atmosféry Zeme. Jedna D.U. je taká vrstva ozónu, že za štandardných podmienok by bola vysoká iba 10 μm. Jednotka je pomenovaná po Gordonovi Dobsonovi, britskom fyzikovi a meteorológovi, ktorý našiel spôsob, ako merať hrúbku ozónovej vrstvy z povrdchu Zeme.

Aktuálne hodnoty ozónu nad Slovenskom si môžete skontrolovať tu: www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_ozon, kde sa aj dozviete, ako sme na tom boli s ozónom za posledný rok.

 

zdroje:

scied.ucar.edu/learning-zone/atmosphere/ozone-layer

beliana.sav.sk/heslo/dobsonova-jednotka

www.minzp.sk/files/oblasti/ovzdusie/ochrana-oz-vrstvy-zeme/ozon-my_clanok.pdf

www.enviroportal.sk/vyznamne-udalosti/112

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

História,STATISTIKA,SVET,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 18.3.2024

Výročie rekordného a najtragickejšieho tornáda v USA

Predpoveď,Slovensko ǀ 17.3.2024

Studené pondelkové ráno

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.3.2024

Cez víkend bude potrebný dáždnik