Medzinárodný deň vtáctva

01. 04. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 1.4.2024 07:44
ǀ
Miriam Jarošová

1.apríl je deň, keď sme veselí a robíme si žarty z okolia. Ale je to zároveň aj Deň vtáctva.

Tento deň si pripomíname už veľmi dlho, nie je to žiaden nový, moderný sviatok. Siaha až do dávnej minulosti, do rakúsko-uhorskej monarchie a spája sa s menom slovenského prírodovedca Otom Hermannom , ktorý svoj život prežil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a spočiatku bol venovaný stromom. Ale keď si uvedomíme, že apríl je mesiac, keď k nám prilieta veľa druhov vtáctva, tak oslava ich návratu práve v apríli má svoje opodstatnenie.

Väčšina vtákov sa k nám vracia z Afriky, zo Stredomoria a ročne je to viac ako 30 miliónov jedincov a môžeme ich zaradiť do 220 druhov hniezdiacich vtákov na našom území.

Ak si uvedomíme, aké prekážky musia prekonať, púšť, Stredozemné more, pohoria, ich snaha vrátiť sa tam, kde sa vyliahli a naučili lietať je obdivuhodná. Mnohé jedince zahynú v nepriaznivom počasí, v búrkach, pri silnom veternom počasí.

V súčasnosti si nielen ornitológovia všimli, že mnohé, kedysi, sťahovavé vtáky, u nás zostávajú aj v zime. Teploty v zime nie sú tak nízke, aby ohrozili životy vtákov a nájdu tu aj dostatok potravy, ktoré ich udržia pri živote. Univerzita v Durhame, vo Veľkej Británii,  pri svojom výskume zistila, že niektoré druhy u nás , v Európe, zostávajú až o 60 dní dlhšie, ako tomu bolo v minulosti.  Zároveň  za posledných 30 rokov, ako uvádza štúdia, posunuli svoj výskyt o viac ako 2 km severnejšie.

Vedci zároveň zo štúdie zistili, že na zotrvávanie vtákov na danom mieste nevplýva len dĺžka trvania slnečného svitu,čo bola pôvodná hypotéza, ale tento problém je komplexnejší a zaslúži si podrobnejšie skúmanie. Je zaujímavé vidieť ako sa vtáci pomaly, ale vytrvalo prispôsobujú meniacim sa klimatickým podmienkam.

Podľa posledným pozorovaní sú späť na Slovensku nielen bociany, ale už aj lastovičky. Hoci sa hovorí, že jedna lastovička leto nerobí, ich návrat k nám jednoznačne ukazuje, že jar je naplno tu a podľa teploty vzduchu z uplynulých dní vlastne aj leto.

Zdroje :

https://www.sopsr.sk/web/?cl=20762

https://www.durham.ac.uk/news-events/latest-news/2023/07/new-study-finds-european-breeding-birds-respond-slowly-to-recent-climate-change/

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 22.7.2024

Obdobie psích dní

AKTUÁLNE,Európa,REKORDY,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 19.7.2024

Niektoré extrémy posledných dní