Meteorický roj Perzeidy bude v svojom maxime

12. 08. 2021
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.1.2024 16:09
ǀ
Daniel Cibula

Každoročne rozžiaria letnú oblohu v auguste Perzeidy, ktoré sú asi najčastejšie skloňovaným meteorickým rojom. Meteorických rojov je však viac, napríklad na jeseň Orionidy, v zime Geminidy alebo na jar lyridy. Pozorný čitateľ si iste všimol, že väčšinou sa meteorický roj nazýva podľa súhvezdí, odkiaľ zdanlivo meteory “vylietajú”. Tejto oblasti hovoríme radiant. Takže Orionidy majú radiant v Orióne, Geminidy v súhvezdí Blíženci a lyridy v Lyre. Perzeidy potom majú radiant v súhvezdí Perzea. Hoci Lýru s neprehliadnuteľnou Vega nájdeme v letných mesiacoch takmer v zenite (teda priamo nad hlavou), ktorá sa v letných mesiacoch postupne pomaly počas noci približuje k obzoru, Perseus vychádza naopak večer a približuje sa k zenitu až v druhej polovici noci.

Perzeida fotená na konci júla 2020 v Chřibech v Česku — Autor: Miloslav Staněk

Budú skvelé podmienky na pozorovanie

Vzhľadom k tomu, že nebude pozorovanie rušiť Mesiac v tomto týždni, uvidíme aj slabšie meteory. Naviac sa nad strednou Európou bude udržiavať oblasť vysokého tlaku vzduchu, a tak by sme sa mali dočkať v nočných hodinách polojasnej až jasnej oblohy, v údoliach však musíme počítať aj s možnosťou vytvorenia hmly.

Kde pozorovať?

Pre pozorovanie vyhľadajte najlepšie oblasť mimo mesto, kde neruší pozorovanie svetelný smog. Úplne ideálne je vyjsť do hôr. Na Slovensku máme niekoľko oblastí tmavej oblohy. Pre pozorovanie sa najlepšie oplatí vyjsť do Bukovských vrchov, ideálne sú však aj Tatry, Nízke Tatry alebo Slovenské Rudohorie. Ešte lepšie podmienky pre pozorovanie však nájdeme mimo Slovenska, napríklad v oblasti Podkarpatskej Rusi, v Alpách alebo na vzdialenejších ostrovoch od pobrežia na juhu Dalmácie v Chorvátsku.

Svetelné znečistenie oblohy na území Slovenska — Zdroj: Meteopress

Ako fotiť?

Okrem pozorovania môžete Perzeidy aj fotiť. Pre fotenie najlepšie vyberte digitálnu zrkadlovku so širokouhlým objektívom. Fotiť je vhodné na úplne manuálny režim, teda ručne nastaviť expozičný čas, clonu a ISO. Zároveň je vhodné zaostriť na nekonečno a ostriť manuálne. Foťte najlepšie na expozičný čas 20-30 sekúnd sa clonou f / 2,8-3,5, prípadne f / 4,5 s nastavením ISO 1600-3200. Pri clone f / 4,5 môžete skúsiť aj nastavenie vyšších hodnôt ISO okolo 5000. Pri dlhších expozičných časoch sa vplyvom pohybu Zeme javia hviezdy na fotografiu ako rozmazané.

Článok vznikol prekladom a korekciou českého originálu

 

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko,STATISTIKA,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 7.5.2025

Taký bol apríl 2025

AKTUÁLNĚ,Slovensko ǀ 7.5.2025

Vo štvrtok prechodná zmena počasia

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 6.5.2025

Chladný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.5.2025

Návrat tepla zatiaľ v nedohľadne