
Ak sa vám zdá, že ste mali v tomto roku málo šancí na pozorovanie padajúcich hviezd, tak si môžete napraviť chuť už v najbližšiu noc z utorka na stredu. Bude totiž vrcholiť jeden z najvýraznejších meteorických rojov, roj Orioníd. Meteory Orioníd sú pomerne rýchle, dosahujú rýchlosť až 66 kilometrov za sekundu. Pochádzajú z veľmi známej Halleyho kométy. Ako názov napovedá, radiant – teda bod, z ktorého zdanlivo vylietavajú – leží v súhvezdí Orión. Tam treba roj hľadať. Meteorický roj Orioníd je vetvou prúdu častíc, do ktorého Zem vstupuje aj v máji – počas maxima roja Eta-Aquaridy. Oba roje spája aj pôvodné materské teleso, ktorým je slávna Halleyova kométa. Viditeľné budú voľným okom aj planéty Jupiter, Saturn, Mars, aj Venuša (v ranných hodinách).
Mesiac nebude vôbec narúšať pozorovanie keďže zapadne za obzor už cca o 20:30 hod.. Horšie to môže byť s oblačnosťou. Dnes síce bolo počasie doprevádzané na mnohých miestach dostatkom slnečných lúčov, ale priebehu večera začala pribúdať od západu vysoká oblačnosť, spojená s teplým frontom, ktorý prechádza cez krajiny Beneluxu ďalej na sever Európy. Táto oblačnosť bude ovplyvňovať počasie na Slovensku aj v priebehu nočných hodín. Nemala by byť ale úplne kompaktná a mala by byť prevažne priesvitná – riasovitá, čo znamená, že pozorovanie by malo byť aspoň z časti možné.
Ak by vám to aj najbližšiu noc nevyšlo neznamená to, že ste Orionidy zmeškali. Ich aktivita začala začiatkom augusta a potrvá do 7. novembra. Počas vrcholu možno očakávať až dvadsať meteorov za hodinu.