V lete v našich záhradách počuť hučať kosačky a na jeseň zase fukáre, ktorými sa snažíme lístie zo záhrad nahrnúť na jednu kopu a upratať tak naše záhrady. Zamysleli ste sa ale, koľko znečisťujúcich látok sa dostáva aj z týchto drobných záhradných pomocníkov do ovzdušia?
Správa z americkej Agentúry životného prostredia, kde vedci analyzovali údaje z roku 2020, prináša naozaj neuveriteľné informácie.
Do ovzdušia tieto drobné stroje vypustia viac ako 68 tisíc ton oxidu dusíka, čo, mimochodom, zodpovedá emisiám z približne 30 miliónom automobilov. Na Slovensku je zaregistrovaných niečo viac ako 2,6 milióna áut.
Okrem oxidu dusíka títo malí záhradní pomocníci vypustili do ovzdušia tiež 30 miliónov ton oxidu uhličitého, čo je tiež veľmi vážny skleníkový plyn.
….. a ešte sa zlé informácie nekončia. Do vzduchu vypúšťajú aj veľmi jemné prachové častice, odborne nazývané PM2.5. Ide o veľmi jemný prach, s priemerom 2.5 mikrometra, ktorý môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy. Spomínaná správa tvrdí, že takéhoto prachu sa dostane do ovzdušia takmer 22 tisíc ton, čo po prepočte je také množstvo ako vyprodukuje 234 miliónov áut. V celej európskej únii bolo v roku 2023 ( do jesene) registrovaných 253 miliónov áut.
Ako je to možné? Je potrebné si uvedomiť, že táto záhradná technika používa iné druhy motorov, sú menšie, často sú to dvojtaktné motory a ešte aj používajú na svoj pohon zmes mazacieho oleja a benzínu.
Správa zároveň ponúka aj riešenie – používať stroje s kvalitnejšími motormi , elektrické, ale ani tie nie sú bez chyby, alebo ešte lepšie -prejsť na ručný pohon.
zdroje:
https://publicinterestnetwork.org/wp-content/uploads/2023/10/Lawn_Care_Goes_Electric_Oct23.pdf