Nočné svietiace oblaky

23. 06. 2020
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 27.5.2021 11:53
ǀ
Daniel Cibula
Normandia – Francúzsko, 22. jún — Zdroj: Twitter @AstroGuigeek

Zvláštny druh oblakov

Možno ste si v poslednom období všimli po západe slnka na oblohe nezvyčajný jav a zdalo sa vám, že vidíte oblaky svietiť. Nie je to však žiadna výnimočná udalosť. Ide ale o zvláštny druh oblačnosti, ktorý ale nemá nič spoločné s bežnou oblačnosťou. Zatiaľ čo tá, ktorú vydávame každý deň na oblohe sa nachádza väčšinou v najspodnejšej vrstve atmosféry, v troposfére, tak tieto oblaky sa nachádzajú až vo výške 74 – 92 km nad morom v hornej časti mezosféry. Môžeme ich označiť ako polárne mezosférické oblaky. Viditeľná je pre nás iba ich časť, ktorú nazývame nočné svietiace oblaky.

Nedajú sa zhliadnuť až tak ľahko. Možno ich vidieť počas neskorého súmraku, keď je Slnko aspoň 6° a najviac 16° pod obzorom a nočné svietiace oblaky ešte osvetľuje, zatiaľ čo okolitá obloha je už celkovo tmavá. Práve teraz v okolí letného slnovratu (od júna do augusta) sú na ich pozorovanie najvhodnejšie podmienky. Vyskytujú sa tesne nad severovýchodným až severozápadným obzorom.

Skladajú sa z ľadových kryštálikov

Tieto oblaky sa skladajú z ľadových kryštálikov. Ich hrúbka je iba od 0,5 – 2 km. Veľmi pripomínajú svojim tvarom riasovité oblaky, ktoré sa tiež skladajú z podobných častíc. Teplota je v týchto oblakoch približne -140 °C. Mechanizmus vzniku oblakov je ale veľmi zložitý a zatiaľ nie je úplne objasnený. Táto časť atmosféry je totižto veľmi, veľmi suchá. Čiastočky ľadu tu vznikajú jednak vďaka prenosu malého množstva vodných par z nižších časti atmosféry a zároveň taktiež vďaka vzniku molekúl vody priamo v mezosfére – zrejme štiepením metánu slnečným žiarením. Zároveň sa ukazuje, že v posledných desaťročiach je výskyt nočných svietiacich oblakov vyšší, čo môže súvisieť so zmenami klímy.

Holandsko, 23. jún — Zdroj: FB Raymond Kamstra

Benelux, 22. jún — Zdroj: Twitter @MarjoleinVr

Veľká Británia, 21. – 22. jún — Zdroj: FB Ollie Taylor Photography 

Aj na Slovensku

Takéto oblaky sa dajú pozorovať aj na Slovensku. Naše územie pritom patrí k spodným oblastiam pozorovania týchto oblakov, pretože sa dajú pozorovať len zo zemepisných šírok medzi 48˚ až 80˚(naša oblasť od 47 do 49°).

Tak snáď sa vám ich podarí v tomto období na oblohe zazrieť.

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 27.3.2024

Zelený štvrtok začne aj skončí s dažďom

Predpoveď,Slovensko ǀ 26.3.2024

Teplý a veterný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 25.3.2024

Utorok bude v niečom príjemný aj nempríjemný

Predpoveď,Slovensko ǀ 24.3.2024

Posledný marcový týždeň bude doslova jarný