Novembrové slnko na zem nedovidí

09. 11. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 9.11.2024 12:03
ǀ
Miriam Jarošová

… tak hovorí jedna z pranostík viažucich sa k novembru. Reflektuje skutočnosť, že v poslednom jesennom mesiaci je síce slnko nad obzorom, aj keď veľmi nízko, no kvôli častým hmlám, alebo nízkej oblačnosti, ho nie je veľmi vidno a necítime ani jeho silu.

Hmla je z meteorologického pohľadu vlastne množstvo malých vodných kvapiek rozptýlených vo vzduchu, ktoré znižujú vodorovnú dohľadnosť pod 1 km.  Vznik hmly je pomerne zložitá záležitosť. Musia byť splnené mikrofyzikálne, radiačné, dynamické, a ak horíme o hmle súvisiacej s postupom atmosférických frontov, aj veľkopriestorové podmienky na určitej ploche. Svoje pri tvorbe hmly hovorí aj znečistenie ovzdušia.

V posledných rokoch sa na hmlu a jej výskyt začalo pozerať aj cez klimatickú zmenu. Veď keď tento fenomén ovplyvňuje množstvo iných vecí, prečo by nemohol ovplyvniť aj hmlu a jej výskyt?

Táto úvaha má svoj racionálny podklad. Vyššia teplota vzduchu prináša často nižšiu relatívnu vlhkosť a teda aj väčší problém dosiahnuť nasýtenie vzduchu vodnou parou, ktoré je pre vznik hmly nutné. Problémom sa stáva aj väčšia zastavanosť územia, keď vznikajú ostrovy tepla a tie rovnako bránia vzniku hmly aj tým spôsobom, že zrážková voda sa veľmi rýchlo kanalizáciou odvedie z lokality preč.

Na menší výskyt dní s hmlou má svoj vplyv aj zlepšenie kvality ovzdušia. Menšie znečistenie s menším výskytom kondenzačných jadier prináša aj menší počet dní s hmlou. Toto sa pozoruje nielen na severozápade Čiech, kde sa zlepšenie kvality ovzdušia prejavilo v 90.tych rokoch minulého storočia naozaj markantne, ale napr. aj v Kalifornii, kde sa za posledných 70 rokov  znížil počet dní s hmlou o tretinu a tiež to bolo spôsobené zlepšením kvality vzduchu.

Z hľadiska dopravy a jej bezpečnosti má znižovanie počtu hmiel pozitívny dopad. Horšie je to ale v tých častiach sveta, kde je hmla nutnosťou na získanie vody pre poľnohospodárstvom a obyvateľstvo. Získava sa záchytom vodnej pary na hustých sieťach naťahaných v krajine nad suchými oblasťami.  Takto sa to robí v krajinách Južnej Ameriky. Ak sa tu bude znižovať počet dní s hmlou, spoločnosť si bude musieť nájsť iné zdroje vody na prežitie.

Zdroje
Meteo slovnik

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/klimaticka-zmena-ovlivnuje-vyskyt-mlhy-354946

https://www.metoffice.gov.uk/weather/learn-about/weather/types-of-weather/fog/8-facts

 

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko,Slovensko ǀ 2.5.2025

Cez víkend aj zahrmí

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 30.4.2025

Prvý “slnečný” máj

História,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 30.4.2025

​Najsmrteľnejšie krupobitie v histórii

Predpoveď,Slovensko ǀ 29.4.2025

Letný deň na konci apríla