Mesiac október je už úplne jesenný mesiac, pokiaľ nemáme stále trvajúce prúdenie teplého až veľmi teplého vzduchu do našej oblasti. Toto prúdenie prináša tento rok do strednej Európy veľmi teplé jesenné počasie, ktoré prepisuje teplotné rekordy.
V minulosti sa na predpoveď počasia používali rôzne pranostiky, ktoré veľmi jednoduchým spôsobom popisovali počasie v budúcnosti , zväčša na niekoľko dní dopredu, pomocou javov na oblohe, v prírode, na poliach.
Ak sa pozrieme na október zo všeobecnejšieho pohľadu, musíme si uvedomiť, že október prináša koniec hlavného vegetačného obdobia (priemerná denná teplota aspoň 10°C) a v polohách nad približne 300 m končí aj veľké vegetačné obdobie (priemerná denná teplota aspoň 5°C). Október je teda mesiac, ktorý sa veľmi výrazne podpisuje na vegetácii. Pranostika : Október k zime hlavu kloní, je teda absolútne pravdivá.
Októbrové dni prinášajú ešte nádych leta, ale je potrebné si uvedomiť, že slnko vychádza neskôr a zapadá skôr, takže teplota vzduchu síce dokáže stúpnuť aj na vysoké hodnoty, ale slnku trvá predsa len dlhšiu dobu, než sa odhodlá k činnosti a potom zase rýchlo zapadá. Pekne na to reaguje pranostika : Sv. František zháňa ľudí do chyžiek. Pomerne často sa vyskytujú ranné hmly, na čo reaguje pranostika : O sv. Brigite (8.10.) hmly čakaj na úsvite.
Október ale dokáže priniesť aj obdobie ustáleného a priaznivého počasia, tzv. leto svätej Terézie. Je to singularita, ktorá sa vyskytuje na európskom kontinente od východnej Európy po Veľkú Britániu a od Škandinávie po Balkán. V rozličných krajinách má svoje vlastné názvy. Vo Francúzsku je to leto sv. Denisa (9.10.), vo Švédsku a v Poľsku leto sv. Brigity (8.10.) , v Británii je to leto sv. Lukáša (18.10.) a na severe Talianska je to ako u nás, leto sv. Terézie. Táto singularita má ale jednu nevýhodu, už sa nachádza na zostupnej krivke mesačnej októbrovej teploty, teda už si príjemný charakter dní vychutnávame podstatne kratšiu dobu. Klesá intenzita slnečného žiarenia , stále častejšie sa zrána vyskytuje inovať, ktorá už naozaj hovorí o tom, že jeseň výrazne pokročila.
Koncom druhej dekády októbra sa vyskytuje zase obdobie výrazného ochladenia. Obdobie Šimona a Júdy už dokáže priniesť aj do stredných polôh zmiešané zrážky. Pranostika : Na Šimona a Júdy zamŕzajú v poli hrudy už naznačuje, že sa môže vyskytovať mráz aj v nižších polohách.
A nezabúdajme na vinohradníkov! Jedna z pranostík spomína, že : Októbrové slnko sladí víno.
Tohoročný október je naozaj veľmi teplý, v najteplejších lokalitách stále ešte s letnými dňami. A aj keď sa k nám dostali jednotlivé dávky chladného vzduchu, ktoré priniesli do Tatier snehové vločky a do nížin prízemné mrazíky, stále je to október, ktorý má od sychravých jesenných dní zatiaľ ďaleko. Uvidíme, ako dlho mu tento priaznivý ráz počasia vydrží.