Pohľad na 3 zaujímavé udalosti tohtoročnej jari

20. 06. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.1.2024 16:13
ǀ
Daniel Cibula

Búrková situácia z 10. marca

V prvej polovici marca sa cez územie Slovenska presúvali také silné búrky, že by sa za ne nemusel hanbiť ani máj, či jún. Celkovo bolo 10. marca v sieti Blitzortung zaznamenaných viac ako 18000 bleskových výbojov (v niektorých oblastiach to bolo aj viac ako 12 výbojov na meter štvorcový). Najintenzívnejšie sa prejavili v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, kde pri prechode studeného frontu boli zaznamenané aj intenzívnejšie prejavy, nielen z pohľadu množstva spadnutých zrážok, ale aj silného vetra. Následne sa búrky vyskytli ešte napr. 25. marca na východe, 26. marca hlavne na juhozápade, 31. marca v Banskobystrickom kraji, či 2. apríl opäť hlavne v BB kraji. Potom bol od búrok kľud do 15. apríla. V tento deň boli vo východnej polovici Slovenska opäť o čosi intenzívnejšie, ale nie natoľko ako spomínaná situácia. Všeobecne vhodnejšie podmienky na ich tvorbu nastali až v tretej dekáde mája po výraznejšom oteplení. Podľa údajov zo siete Blitzortung to boli najsilnejšie búrky za prvé tri mesiace roku minimálne za posledných 10 rokov.

Bleskové výboje zaznamenané v sieti Blitzortung 10. marca 2023 – Zdroj: Data ze systému detekce blesků Blitzortung.org – AMS – o.s. (bourky.cz)

Mrazy začiatkom apríla

Jednou z vecí, ktorou prekvapila tohtoročná jar bol studený začiatok apríla. Mrazy sa v tomto období predsa len vyskytli aj v minulosti, no také bežné to aj tak nie je. Studený, pôvodom arktický vzduch k nám zatiekol od severu už v pondelok 3. apríla. Ráno 4. apríla klesla teplota nielen v oblasti Tatier, ale dokonca aj na východe Podunajskej nížiny aj pod -5 °C. Napríklad v takých Dudinciach to bolo len -6 °C, čo už bolo rekordne chladno vzhľadom k danému dátumu. V tomto období predstavujú mrazy nebezpečenstvo už aj pre vegetáciu, najmä pre kvitnúce ovocné stromy. Žiaľ to bola záležitosť aj tohtoročnej jari. O nič lepšia nebola ani nasledujúca noc. V polohách do 1000 m n. m. klesla teplota na +1 až -6 °C, lokálne bolo aj chladnejšie. V Poprade bolo -8,8 °C, na Orave sa ochladilo až na -13 °C a na Záhorí bolo tiež menej ako -7 °C. K výraznejšiemu poklesu teplôt prispelo aj zoslabnutie vetra. V týchto dňoch sa na niektorých miestach vytvorila prechodne aj pár centimetrov hrubá snehová pokrývka. Ráno 6. apríla boli v Kamenici nad Cirochou namerané 3 cm snehu, 7. apríla hlásil Liesek až 7 cm snehu. Začiatok Veľkej noci sa tak vôbec nepodobal na jar, no toto chladné obdobie sa onedlho skončilo.

Veľmi veľa snehu na konci jari na Lomnickom štíte

V roku 2023 sa na jar otepľovalo len veľmi pomaly. Napr. v Hurbanove bol zaznamenaný najneskorší prvý letný deň roku za vyše 30 rokov (od roku 1991). V rovnaký deň, 20. mája, bola na Lomnickom štíte prekonaná aj teplota ešte z 2. januára. Vtedy bolo 3,5°C a teplejšie bolo až na prelome druhej a tretej májovej dekády. Pravdepodobne to bola na tejto vysokohorskej stanici najdlhšia séria prekonania januárového maxima.
Spolu s nízkymi teplotami na našich vysokohorských staniciach súvisel aj ďalší rekord. Vzhľadom na pretrvávajúce sneženie bolo napr. 4. mája ráno na Lomnický štíte až 353 cm snehu. Maximum tam bolo dosiahnuté už koncom apríla a to 361 cm (celkovo 4. najvyššie množstvo). Doterajší rekord pre mesiac máj bol 319 cm z 29. mája 2004, pričom merania sú od roku 1940. Celkový rekord pochádza z marca 2009, kedy tu bolo až 410 cm.
Pohľad na Lomnický štít zo Skalnatého plesa

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko,STATISTIKA,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 7.5.2025

Taký bol apríl 2025

AKTUÁLNĚ,Slovensko ǀ 7.5.2025

Vo štvrtok prechodná zmena počasia

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 6.5.2025

Chladný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.5.2025

Návrat tepla zatiaľ v nedohľadne