
Búrková situácia z 10. marca
V prvej polovici marca sa cez územie Slovenska presúvali také silné búrky, že by sa za ne nemusel hanbiť ani máj, či jún. Celkovo bolo 10. marca v sieti Blitzortung zaznamenaných viac ako 18000 bleskových výbojov (v niektorých oblastiach to bolo aj viac ako 12 výbojov na meter štvorcový). Najintenzívnejšie sa prejavili v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, kde pri prechode studeného frontu boli zaznamenané aj intenzívnejšie prejavy, nielen z pohľadu množstva spadnutých zrážok, ale aj silného vetra. Následne sa búrky vyskytli ešte napr. 25. marca na východe, 26. marca hlavne na juhozápade, 31. marca v Banskobystrickom kraji, či 2. apríl opäť hlavne v BB kraji. Potom bol od búrok kľud do 15. apríla. V tento deň boli vo východnej polovici Slovenska opäť o čosi intenzívnejšie, ale nie natoľko ako spomínaná situácia. Všeobecne vhodnejšie podmienky na ich tvorbu nastali až v tretej dekáde mája po výraznejšom oteplení. Podľa údajov zo siete Blitzortung to boli najsilnejšie búrky za prvé tri mesiace roku minimálne za posledných 10 rokov.
Bleskové výboje zaznamenané v sieti Blitzortung 10. marca 2023 – Zdroj: Data ze systému detekce blesků Blitzortung.org – AMS – o.s. (bourky.cz)
Mrazy začiatkom apríla
Jednou z vecí, ktorou prekvapila tohtoročná jar bol studený začiatok apríla. Mrazy sa v tomto období predsa len vyskytli aj v minulosti, no také bežné to aj tak nie je. Studený, pôvodom arktický vzduch k nám zatiekol od severu už v pondelok 3. apríla. Ráno 4. apríla klesla teplota nielen v oblasti Tatier, ale dokonca aj na východe Podunajskej nížiny aj pod -5 °C. Napríklad v takých Dudinciach to bolo len -6 °C, čo už bolo rekordne chladno vzhľadom k danému dátumu. V tomto období predstavujú mrazy nebezpečenstvo už aj pre vegetáciu, najmä pre kvitnúce ovocné stromy. Žiaľ to bola záležitosť aj tohtoročnej jari. O nič lepšia nebola ani nasledujúca noc. V polohách do 1000 m n. m. klesla teplota na +1 až -6 °C, lokálne bolo aj chladnejšie. V Poprade bolo -8,8 °C, na Orave sa ochladilo až na -13 °C a na Záhorí bolo tiež menej ako -7 °C. K výraznejšiemu poklesu teplôt prispelo aj zoslabnutie vetra. V týchto dňoch sa na niektorých miestach vytvorila prechodne aj pár centimetrov hrubá snehová pokrývka. Ráno 6. apríla boli v Kamenici nad Cirochou namerané 3 cm snehu, 7. apríla hlásil Liesek až 7 cm snehu. Začiatok Veľkej noci sa tak vôbec nepodobal na jar, no toto chladné obdobie sa onedlho skončilo.
Veľmi veľa snehu na konci jari na Lomnickom štíte
