Poistenia zdravia, nehnuteľnosti patria k modernému človeku už dlho, aby sa tak ochránil pred nepriazňou života. V súčasnosti sa stále častejšie objavujú škody spôsobené nepriaznivým počasím.
Horúce letá v Kanade, ktoré sú stále častejšie a častejšie, lesné požiare v turistických oblastiach, intenzívne krupobitie a búrky s prívalovými záplavami aj vo veľkých mestách… sa stávajú dôvodom na vznik poistných udalostí. Všetky spomínané javy, s vysokou pravdepodobnosťou spojené s klimatickými zmenami, vedú k nedostatku personálu v poisťovníctve a to zase vedie k oneskoreniu pri vybavovaní poistných udalostí, aspoň tak to tvrdia kompetentní z tohto biznisu.
Poistné nároky celosvetovo rastú, keďže klimatická zmena vyvoláva stále viac a viac nepriaznivejšie, nebezpečnejšie počasie. Obzvlášť ohrozená je v tomto smere Kanada, ktorá je jedna z najrozsiahlejších a najlesnatejších oblastí sveta. Toto všetko spôsobuje aj veľký tlak aj na poisťovne a najmä na upisovateľov poistného, aby správne nastavili jeho výšku, ktorá bude odzrkadľovať všetky hrozby súvisiace s meniacimi sa prírodnými podmienkami.
V auguste likvidátori poistenia obišli oblasť Jasper autobusom po tom, čo hasiči bojovali s požiarom, ktorý poškodil alebo zničil tretinu horskej komunity, čím sa stal druhým najdrahším lesným požiarom v histórii provincie Alberta, aspoň tak tvrdia kompetentní pri pohľade na výplatu poistného plnenie.
Podľa prvých odhadov Indexifikácia katastrof a ich kvantifikácia (Catastrophe Indexs and Quantification) požiar presiahol sumu 880 miliónov kanadských dolárov v poistných škodách, uviedol Kanadský úrad pre poistenie.
Celosvetovo sa mnoho poisťovateľov v posledných rokoch vyrovnávalo s neočakávanými poistnými udalosťami najmä zvýšením poistného, pridaním výluk do poistných podmienok a vylúčením niektorých podnikov z poistenia.
Vlani lesné požiare iba v Kanade spálili 18,5 milióna hektárov (45,7 milióna akrov) pôdy, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rekordom spred dvoch desaťročí.
Poistné straty z prírodných katastrof dosiahli za posledné desaťročie v priemere 2,2 miliardy kanadských dolárov (1,63 miliardy dolárov) ročne, čo ďaleko presahuje priemer 632 miliónov kanadských dolárov za predchádzajúce desaťročie. Kanadský úrad pre poistenie predpokladá, že škody sa budú zvyšovať a môže to spôsobovať problémy s likviditou poistiek.
Ďalšie problémy s výškou škôd hlásia poisťovne v USA, v oblastiach kadiaľ prešli hurikány v septembri a v októbri. Tu sa ale budú so škodami z povodní po hurikánoch boriť pravdepodobne viac samotní obyvatelia, lebo iba 6% z nich má poistku pokrývajúcu povodne.
Aj v Európe sa zvyšuje počet nepríjemných javov súvisiacich s počasím. Ešte máme v živej pamäti povodne v septembri v mnohých krajinách kontinentu. Je teda predpoklad, že to u európskom priestore bude s poistným plnením po prírodných katastrofách veľmi podobné.
Prírodné živly zvyšujú výšku škôd a tie zase zvyšujú množstvo vyplácaných náhrad z poistného, ale zároveň sa zvyšuje aj výška poistiek, ktorými sa jednotlivci a firmy chránia pred škodami…Kde sa špirála zastaví?
Zdroje:
https://www.theguardian.com/us-news/2024/oct/12/flood-insurance-hurricane-milton-helene