Premenlivý týždeň

20. 11. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 20.11.2023 16:57
ǀ
Róbert Bertoš

Nový pracovný týždeň začal o niečo teplejším počasím. V utorok sa situácia začne meniť,  stred tlakovej níže sa presunie z Poľska nad Ukrajinu , po jej zadnej strane postúpi  teplotne výrazný studený front nad Poľsko, Česko a Nemecko.

Synoptická analýza na utorok 21.11.2023. Zdroj: ČHMÚ.

Pred studeným frontom sa u nás, ešte udrží teplejší vzduch, ktorý sa prejaví najmä početnými hmlami alebo nízkou oblačnosťou, ktorá tu môže zotrvať aj počas celého dňa. Ojedinele môže slabo pršať alebo mrholiť, od 1200 m aj snežiť.

Teplota z noci do rána poklesne na 5-0°C, počas dňa vystúpi na 5-10°C, na juhozápade ojedinele teplejšie.

V stredu už cez nás postúpi teplotne výrazný studený front a opäť sa ochladí. Za ním sa k nám od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu.

Synoptická analýza na stredu 22.11.2023. Zdroj: ČHMÚ.

Spočiatku bude oblačno až zamračené, postupne premenlivá oblačnosť. Ojedinele, na severe miestami dážď, prehánky. Spočiatku vo vyšších, neskôr aj v nižších polohách sneženie.

Dominantný bude ľadový vietor. Rozfúka sa od severu s rýchlosťou 40-45 km/h, v nárazoch okolo 60 km/h. Ten bude mať výrazný vplyv na teplotu, ktorá porastie len na 2 až 8, na severe -3 až 2°C.

Vo štvrtok nám počasie ovplyvní slábnuci výbežok vyššieho tlaku vzduchu. Zároveň do strednej Európy postúpi teplý front.

Spočiatku bude malá, neskôr veľká oblačnosť a hmlisto. Mestami, na severe a severovýchode na viacerých miestach spočiatku snehové alebo zmiešané, neskôr dažďové zrážky.

Oblačnosť, zrážky. Zdroj wxcharts.com

Teplota vzhľadom na prúdenie jemnúčko teplejšieho vzduchu neporastie vysoko. Denné maximá -1 až 4, na juhu a juhozápade okolo 8°C.

V piatok cez nás postúpi ďalší studený front a za ním k nám bude zatekať výrazne chladnejší vzduch. Samotný vzduch bude natoľko chladný, že postupne sa počas víkendu ochladí aj v nížinách na 2 až -5°C.  Zrážky, ktoré sa vyskytnú cez víkend môžu priniesť snehové vločky aj do nížin.

Teplota v 850 hPa. Zdroj: wxcharts.com

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 4.12.2023

V utorok sa sneženie postupne vráti

Predpoveď,Slovensko ǀ 4.12.2023

Zimný týždeň

Predpoveď,Slovensko ǀ 3.12.2023

Mrazivý pondelok

Predpoveď,Slovensko ǀ 1.12.2023

“Všehochuť” počas prvého zimného víkendu