Prilietajú bociany či lastovičky, aktívnejšie sú aj kliešte

25. 03. 2020
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 25.3.2020 18:09
ǀ
Daniel Cibula

Prvý bocian priletel už vo februári

Bocianovi ako typickému sťahovavému vtákovi chvíľu trvá kým sa vráti zo svojho približne dvojmesačného medzikontinentálneho letu z Afriky naspäť do Európy, a teda aj na Slovensko. Prvý prilieta do svojho staronového domova zvyčajne samec. S odstupom niekoľkých dní sa navracia z ďalekej dovolenkovej destinácie aj samica. Po šťastnom a radostnom návrate prežíva bocianí pár akési medové týždne. Sedia vedno spolu na hniezde, klepocú zobákmi a podnikajú spoločné zásnubné prelety nad hniezdiskom. Sviatočné vohľady napokon zavŕšia párením priamo na hniezde.

Pravidelné sčítanie a monitorovanie bocianov bielych sa realizuje na Slovensku od roku 1977. V tomto roku bol prvýkrát pozorovaný bocian biely podľa portálu vtáky.sk v Devínskej Novej Vsi. Zaznamenala ho Jana Martovičová a to už 19. februára. Čierneho bociana pozoroval Jaroslav Praženka 01. marca v prírodnej rezervácii Šúr.

Tu môžete naživo sledovať hniezda bocianov – kukaj.sk alebo bociany.sk

 

Počty príletov bocianov v roku 2020 — Zdroj: bociany.sk

Lastovičky ako zvestovatelia jari

So stúpajúcou teplotou sa ku nám vracajú aj iné druhy vtáctva. Typickým príkladom môže byť lastovička, ktorá sa pravidelne objavuje v našom priestore v okolí druhej dekády marca. V tomto roku sa podľa portálu vtaky.sk prvýkrát pozorovala prednedávnom. Konkrétne 22. marca ich (4 jedince) zachytil pán Zoltána Németh v Lándore pri Komárne.

Prílet lastovičiek je symbolom príchodu jari a prebúdzania prírody. Okrem lastovičiek či bocianov je možné vidieť čoraz viac ďalších sťahovavých druhov vtáctva napr. kačice, kalužiaky, kulíky či hrdzavky.

Po dlhej a tichej zime bez vtáčieho spevu je príchod jari a prílet sťahovavých druhov očakávanou udalosťou aj medzi širokou verejnosťou. Reagujú na to aj pranostiky, ktoré sú viaceré spojené práve s lastovičkami.

Keď lastovičky skoro priletia, bude dlhá jar.

Jedna lastovička ešte jar nerobí.

Lastovička prináša jar, ale až kukučka teplé dni.

Keď lastovičky robia si v stodole hniezdo nízko, bude neúrodný rok – keď vysoko, bude úrodný.

Viac sa o aktuálnom výskyte jednotlivých druhov vtákov môžete dozvedieť na tomto portáli.

Rastie aj aktivita kliešťov

Začiatok hlavného vegetačného obdobia a súčasne aj začiatok jari sprevádzajú aj menej príjemné udalosti. Epidemiológovia avizujú po miernej zime zvýšený výskyt kliešťov. Ich jarná aktivita sa začína koncom marca a vrcholí v apríli a máji. Druhýkrát sa začínajú páriť a množiť na jeseň, hlavne v septembri. Pre život kliešťa sú domovom hlavne trávnaté porasty. Pozor si musíme dať pri chôdzi či ležaní vo vysokej tráve, ktorú dokážu kliešte využiť a preliezť na človeka. Kliešť sa následne usadí na ľudskom tele najmä na miestach, kde je najjemnejšia koža.

Výskyt nakazených kliešťov je na Slovensku lokalizovaný predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V Slovenskej republike ale nie je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu príliš vysoká. Ide totiž iba o 70 – 90 mierne ťažkých prípadov za rok, ktoré si vyžiadali v priemere dvojtýždňovú hospitalizáciu.

Zaujímavé informácie o kliešťoch a o tom ako sa pred nimi chrániť sa dozviete v skratke napr. v tomto dokumente úradu verejného zdravotníctva.

Zdroje:

www.vtaky.sk

mytrencin.sme.sk

teraz.sk

vedanadosah.cvtisr.sk

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 1.5.2024

Vo štvrtok miestami pod mrakom

Predpoveď,Slovensko ǀ 30.4.2024

Príjemný začiatok mája

SVET,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 30.4.2024

Hurikánová sezóna 2024