
Minulý týždeň sme si ešte mnohí užívali doslova letné aprílové počasie. To isté si mohli povedať obyvatelia v mnohých ďalších krajinách, najmä strednej Európy. Boli zaznamenané nielen letné, ale aj tropické dni (aspoň 30 °C). Podľa informácii SHMÚ bolo prvých 30 °C nameraných v nedeľu 14.4. aj na Slovensku, konkrétne v obci Blahová (okr. Dunajská Streda). 29,6 °C bolo nameraných aj v Hurbanove. Letnú idylku následne ukončil prechod teplotne výrazného zvlneného studeného frontu cez strednú Európu.
Po extrémne, v niektorých prípadoch pravdepodobne až rekordne horúcom aprílovom počasí, nastal prudký „prepad“ teplôt vo viacerých krajinách. Studený vzduch sa postupne už v utorok 16.4. dostal až nad Balkán. Zo dňa na deň sa ochladilo na niektorých miestach strednej a južnej Európy až o viac ako 20 °C (obr. 1).
Týka sa to zároveň aj Slovenska, kde boli rozdiely medzi pondelkom a utorkom aj okolo 15 °C. Keby sme si porovnali utorok a nedeľu, tak tie teploty boli lokálne až o 20 °C nižšie.
Obr. 1: Rozdiel teploty vzduchu za 24 h nad časťou strednej Európy k 16.4. 12:00 UTC. Zdroj: ogimet.com
S ochladením súvisela aj zmena skupenstva zrážok z kvapalného na tuhé. Snežiť začalo napr. v Slovinsku či v Srbsku, a to nielen vo vysokých horských polohách. Ako príklad by nám mohol poslúžiť záber z kamery z lyžiarskeho strediska pri obci Semič na juhovýchode Slovinska (obr. 2). Pri porovnaní dvoch dní by sme mohli mať pocit, že porovnávame 2 odlišné ročné obdobia.
Obr. 2: Porovnanie záberu z kamery z lyžiarskeho strediska pri Semiči (okolo 900 m n. m.) na juhovýchode Slovinska v pondelok 15.4. a v utorok 16.4. Zdroj: https://www.bergfex.si/gace/webcams/c16325/
Prekonaný rekord poklesu teploty v Slovinsku, sneženie aj v Srbsku
V spomínanom Slovinsku bol podľa miestnych zdrojov prekonaný rekord poklesu teploty. Na stanici Podčetrtek na východe krajiny bola teplota v utorok popoludní len 1 °C, pričom deň predtým ešte 27,2 °C, čo vytvára rozdiel až 26,2 °C!
Podobný extrém sa vyskytol aj v Srbsku. Napr. na stanici Kragujevač bola maximálna denná teplota v utorok 26,2 °C (deň predtým skoro 31 °C!), v stredu predpoludním sa ochladilo na 1 °C (obr. 3) a snežilo. Denná maximálna teplota bola síce 6,2 °C, ale je to aj tak veľký rozdiel v porovnaní s predošlým dňom.
Obr. 3: Vývoj teploty na stanici Kragujevač v Srbsku v posledných dňoch. Zdroj: infoclimat.fr
Problémy robia aj mrazy
Problémy začali robiť v priebehu tohto týždňa aj mrazy či poľadovica. Takúto situáciu hlásili napr. v Nemecku, kde v stredu večer klesala hranica sneženia prechodne aj pod 500 m n. m. na juhu územia.
Mrazivo bolo aj na Slovensku, zatiaľ najmä v severnej polovici. Zatiaľ čo v nížinách na juhu hrozil doposiaľ skôr prízemný mráz, piatkové ráno bude ešte chladnejšie a mráz môže byť aj v 2 m nad povrchom aj na juhu (obr. 4).
Obr. 4: Predpoveď minimálnej nočnej teploty v noci na piatok podľa modelu WRF
Naďalej chladno
Chladnejšie počasie v strednej Európe bude naďalej pokračovať. S nižšími teplotami počítame minimálne ešte aj na začiatku budúceho týždňa. Stále sa môžu vyskytovať ranné mrazy, snežiť by malo prechodne aj v stredných polohách (hlavne v nočných hodinách). Najbližšie dni budú navyše pomerne bohaté na zrážky. Už v piatok začne počasie u nás od severozápadu ovplyvňovať tlaková níž a zrážky očakávame postupne na mnohých miestach.
Zdroje:
https://www.bergfex.si/gace/webcams/c16325/
https://www.infoclimat.fr/observations-meteo/archives/15/avril/2024/kragujevac/13278.html?graphiques
https://twitter.com/meteoSI/status/1780299202297245894
Facebook SHMÚ
Facebook Bez počasia