September v pranostikách.

28. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 28.9.2022 19:56
ǀ
Miriam Jarošová

September je mesiac, keď už v pranostikách jasne dominuje pripomínanie jesene, počasia s ňou súvisiaceho a aj predikcia na dlhé obdobie, ktorej by sa ale nemalo veriť. Veď poznáte, ako to s dlhodobými predpoveďami vyzerá v praxi.

September-z poľa ber! Priam prikazuje jedná z tých známejších pranostík viažúcich sa k tomuto, pre nás meteorológov, jesennému mesiacu od samého začiatku. Pranostika nám pripomína, že je potrebné vyčistiť záhrady a polia, lebo už bude iba chladnejšie a slnko bude postupne chýbať tiež. Ale pranostika: Jeseň na strakatej kobyle chodí nám pripomína, že hoci je chladnejšie, mesiac je farebnejší, voňavejší, veď sú aj dožinky, keď zberáme úrodu nášho celoročného snaženia. Možno preto sa hovorí o septembri ako o máji jesene.

Ale aby to nebolo všetko iba také poetické. Samozrejme, máme pranostiky , ktoré jasne ukazujú, že sa blíži chladnejšia časť roka. Veď pranostika Panny Márie narodenie(8.9.) lastovičiek rozlúčenie jasne odkazuje na návrat sťahovavých vtákov do teplých krajín.

Matúš okrem svojej notoricky známej pranostiky- O sv. Matúši čapicu na uši! prináša aj predpoveď kvality vína na budúci rok – Keď je na Matúša jasno, býva na budúci rok dobré víno.

Veľa vecí sa čaká od Michala. Dokonca aj prognóza na celú jeseň : Keď na Michala prší, nebude veľkej zimy do Vianoc. Ale poskytne aj predpoveď na kvalitu vína : Keď na Michala prší, bude málo vína, veľa vody, či dodá aj predpoveď na dĺžku jesene : Keď okolo Michala hrmí, alebo sa babie leto preťahuje, je výhľad na dlhú jeseň.

Zároveň už ale jasne pripomína, že zima sa blíži. Veď ako inak chápať pranostiky : Michal-snehom kýchal, Na Michala, či z doly a či z hory, zimný vetrík stane.

Nevieme vám povedať, aká bude tohoročná jeseň, ale prajeme vám, aby priniesla iba samé príjemné veci.

zdroj: Dúha vodu pije, 1986

 

Mohlo by vás zajímat