S astronomickou jarou sa v kalendári objavujú aj medzinárodné dni, ktoré sa spájajú s hydrológiou, meteorológiou a našou Zemou.
22.marca je Svetový deň vody, hneď nasleduje Svetový deň meteorológie a ešte máme aj Hodinu Zeme.
Tohoročný Svetový deň vody sa koná pod heslom Ochrana ľadovcov. Celý rok 2025 je venovaný ochrane ľadovcov na našej Zemi a dokonca ešte deň pred Svetovým dňom vody bol zvlášť venovaný Ochrane ľadovcov. Ich rýchle topenie sa pod vplyvom klimatickej zmeny ovplyvňuje prírodné prostredie nielen v okolí ľadovcov, ale aj ďaleko od nich. Topiaca sa masa sladkej vody vytvára nové prostredie v okolí, ale ak sa dostane do morskej vody, mení jej salinitu, ovplyvňuje množstvo a druhy rýb v oceáne a takýmto, nepriamym spôsobom, ovplyvňuje aj možnosti rybárov získať si obživu a následne tak ovplyvňuje aj ekonomickú stabilitu regiónu.
Svetový deň vody je vyhlasovaný OSN od roku 1993 a pripomína nám všetkým, ako veľmi je dôležitá kvapalina, ktorej existenciu a dostatok považujeme za samozrejmosť.
23.marca si pripomíname Svetový meteorologický deň, ktorý má dlhšiu históriu. Oslavuje sa od 50. rokov minulého storočiaa vždy má nejaké posolstvo, ktoré chce pripomenúť aj nemeteorológom, že počasie má vplyv na každého z nás. Či už priamo, alebo nepriamo.
Stále častejšie sa objavujú javy súvisiace s počasím, ktoré sú náhle, silné, schopné priniesť problémy a aj veľké materiálne škody do rozličných kútov našej Zeme. Do popredia sa dostáva tak snaha spoločenstva varovať pred nimi. Preto aj heslo tohoročného meteorologického dňa je spojené s varovaním, ktoré by sme do slovenčiny mohli preložiť ako : Spoločne za rýchle varovanie. Postupne sa spôsob varovania, ktorý máme v Európe, presúva aj do iných končín, napr. do Afriky a odborníci usporadúvajú školenia pre tamojších meteorológov ako vyhodnocovať namerané údaje, ako predikovať vývoj v atmosfére a poskytnúť tak obyvateľom, ale aj špeciálnym užívateľom informáciu o dejoch a ich možných následkoch v danej lokalite.
Mohli by ste si pomyslieť, že toto všetko sú vysoko akademické debaty a myšlienky, že je lepšie urobiť akciu hneď, aj keď na menšej ploche. Áno, dá sa aj takto bojovať za lepšie životné prostredie. Nabáda nás k tomu Hodina Zeme. Tá sa práve 22. marca u nás, na Slovensku, uskutočňuje. Môžete sa pripojiť k dobrovoľníkom, ktorí čistia korytá riek, zbierajú odpadky, alebo sadia stromčeky, či robia inú, záslužnú činnosť v prírode, pre prírodu, ale aj pre nás, všetkých.
Toto všetko má lokálny dosah, ale veľa drobných vecí urobí postupne dokáže zmeniť aj veľkú plochu. Záleží teda na nás, na našom postoji k prostrediu, kde žijeme. Čo ste vy dnes urobili pre prírodu a pre spoločenstvo, kde žijete?
Zdroje:
https://www.un.org/en/observances/water-day
https://unis.unvienna.org/unis/en/pressrels/2025/unissgsm1482.html
https://wmo.int/site/world-meteorological-day-2025