Spočiatku daždivý, neskôr pokojnejší týždeň

10. 06. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 10.6.2024 15:35
ǀ
Samuel Bacák
Foto: Tatiana Marušková

Prvý júnový týždeň sa vyznačoval mimoriadne búrlivým a daždivým počasím. Svoje by o tom vedeli povedať aj obyvatelia iných krajín strednej Európy, no inak sa nezačal ani ten ďalší týždeň. Ešte počas víkendu nás ovplyvňoval zvlnený studený front, kvôli ktorému prší aj dnes, no situácia sa rýchlo zlepšovať nebude. Už zajtra, teda utorok 11.6. postúpi do strednej Európy ďalší studený front, ktorý sa tiež začne vlniť. Pre nás to bude znamenať jedno – ďalšie vlny zrážok, ktoré by mali postupovať od juhozápadu nad naše územie. Zaprší preto vo forme prehánok, občasného dažďa, môžu to byť opäť aj búrky. Zatiaľ sa ale nepredpokladá až taká veľká intenzita, akú vykazovali búrky v uplynulých dňoch, no budeme o tom určite priebežne informovať. Každopádne, kumulatívne úhrny zrážok sa budú do budúceho pondelka ešte zvyšovať, lokálne aj o desiatky mm. Tak to napr. predpokladá aj numerický model GFS (obr. 1).

 

Obr. 1: Predpokladané úhrny zrážok od pondelka 10.6. (vrátane) do budúceho pondelka 17.6. podľa modelu GFS. Zdroj: tropicaltidbits.com

 

Aj keď to možno zatiaľ vyzerá desivo, predpoklad je, že nie celý tento týždeň bude upršaný. Zvlnený studený front sa z našej oblasti presunie na východ a ovplyvňovať nás bude postupne stále viac tlaková výš, ktorá sa začne do strednej Európy rozširovať od západu vo štvrtok (obr. 2). Spočiatku ešte môže byť prítomná vo vyšších vrstvách atmosféry brázda nižšieho tlaku vzduchu, no presadí sa potom tlaková výš. V piatok a v sobotu tak môžeme očakávať pokojnejšiu situáciu, prehánky sa vyskytnú len ojedinele. Na prelome týždňov to potom opäť môže prekaziť studený front, no v tomto období je už v predpovedi aj veľká miera neistoty, je veľmi možné, že sa tento front bude rozpadávať.

 

Obr. 2: Predpokladaná synoptická situácia nad Európou vo štvrtok 13.6. Do strednej Európy sa bude od západu rozširovať tlaková výš. Zdroj: dwd.de

 

V najbližších dňoch navyše ani nerátame s nejakými horúčavami. Teplota bude trochu nižšia, viac sa totiž prejaví chladnejší vzduch, ktorý sa dostane od severozápadu čiastočne aj nad Slovensko (viď. animácia nižšie). Prudké ochladenie neočakávame, ďalej tento studený vzduch nepustí vlniace sa frontálne rozhranie, následne aj tlaková výš, ktorá by sa mala presunúť na sever až severovýchod. Po jej zadnom okraji sa k nám pravdepodobne obnoví teplejšie južné prúdenie. Do piatka budú maximálne denné teploty pod hranicou 25 °C, cez víkend sa už pozvoľna začne otepľovať.

 

Animácia: Vývoj teploty v hladine 850 hPa (približne 1500 m n.m.) nad Európou podľa modelu ECMWF na najbližších 10 dní

Mohlo by vás zajímat

FOTOGRAFIE ǀ 13.6.2024

Príjemný záver pracovného týždňa

ZAUJÍMAVOSTI ǀ 12.6.2024

Veľa vody v Dunaji

Predpoveď,Slovensko ǀ 12.6.2024

Dáždnik ešte neodkladajme

Predpoveď,Slovensko ǀ 11.6.2024

Zaprší aj v stredu