V roku 2005 30. júla vypukol najrozsiahlejší požiar od založenia Tatranského národného parku (TANAP-u) v roku 1949.
Bojovalo s ním vyše 500 hasičov. Krotenie požiaru komplikovali podmienky sucha a celkovo suché drevo, ktoré tu ležalo ešte, po kalamite z roku 2004. K tomu sa pridal silný nárazový vietor, ktorý dopomáhal vzniku nových ohnivých ložísk. Pretože sa požiar vyskytoval v ťažko dostupnom teréne, čo sťažovalo nasadenie ťažkej hasičskej techniky. Preto boli nasadené helikoptéry a lietadla. Až po približne 120 hodinách sa ho podarilo dostať pod kontrolu. Na likvidáciu požiaru bolo vynaložených viac ako tri milióny litrov vody. Výška škody bola vyčíslená na 17 miliónov slovenských korún, v prepočte na eurá to je približne 560 000 eur. Ekologická škoda presiahla 1 milliardu korún. Na základe vyšetrovania požiar vznikol následkom manipulácie s otvoreným ohňom zo strany neznámej osoby.
Požiare komplikujú pokojný život aj v súčasnosti napríklad na Sibíri, Kanade, či na severe Kalifornie. Práve v Kanade bojujú s najrozsiahlejším požiarmi. Nezvyčajne teplé počasie počas niekoľkých mesiacov podporilo vznik sucha v podstate na celom území Kanady, čo viedlo k vypuknutiu spominaných požiarov. Podľa miestnych úradov v postihnutých oblastiach je ešte stále mimo kontroly vyše 300 požiarov. Spálená plocha sa k dátumu 24.7. 2024 pohybuje približne 2 200 000 hektároch. Počasie na záver júla v niektorých oblastiach dopomohlo k likvidácií požiarnych ložísk, pretože sa vyskytol dážď a prehánky. Na severozápadnom pobreží spočiatku horúce a veterné počasie komplikovalo situáciu s požiarmi.
V severnej Kalifornií čelia rozsiahlým požiarom, historický 7. a čoskoro prekoná aj 6. najväčší požiar v Kalifornií. Zhorená plocha predstavuje približne veľkosť mesta Los Angeles. Aj keď sa miestnym zložkám postupne darí kontrolovať časť požiarov, vyzerá to ešte na dlhý boj.
Zdroj: Info.sk, TASR
https://cwfis.cfs.nrcan.gc.ca/report
https://www.fire.ca.gov/