
Zatiaľ čo júl bol na Slovensku lokálne až veľmi teplý, august z tohto hľadiska vôbec nezaostával. Navyše tu je ešte jedna podobnosť. Sú ňou zrážky, najmä v podobe búrok, ktoré neprinášali extrémy len v prvých 2 letných mesiacoch, ale aj v tom poslednom. Vtedy už zvyčajne menej prší, malo by prevládať stabilnejšie a teplejšie počasie.
Teplota
Posledný letný mesiac by sa dal na Slovensku zhodnotiť ako teplotne normálny až silne nadnormálny. Absolútne najvyššia teplota vzduchu bola, na základe operatívnych dát SHMÚ, v Slovenskom Grobe (21.8.) a v Mužli (26.8.), kde bolo nameraných zhodne 36,5 °C. Zaujímavé bolo, že sme počas tohto mesiaca zaznamenali aj výrazne chladnú periódu (od približne 6.8. do 11.8.). Niekoľko dní po sebe boli teploty na našom území z dlhodobého hľadiska podpriemerné. Zatekanie chladného vzduchu za výrazným zvlneným studeným frontom vyústilo aj do absolútne najnižšej teploty v rámci tohto mesiaca v polohách do 1000 m n. m., na stanici Oravská Polhora namerali 11.8. len 2,4 °C.
Následne sme ale zažili doslova návrat leta. Tesne pred polovicou augusta sa začalo výrazne otepľovať. Po tropických dňoch (aspoň 30 °C) prišli rýchlo aj tropické noci (aspoň 20 °C). Začala sa zároveň ďalšia – mimoriadne dlhá vlna horúčav. Na niektorých staniciach trvali tropické dni až extrémne dlho (15 – 16 dní). Počty tropických dní môžeme sledovať aj na obr. 1, kde je zaznamenaný priebeh maximálnych denných teplôt v tomto mesiaci na vybraných staniciach. Súčasne je dobre vidieť aj chladnú periódu v prvej polovici augusta. Vlnu horúčav ukončil až v závere mesiaca výrazný studený front.
Obr. 1: Maximálne teploty v auguste 2023 na vybraných meteorologických staniciach. Zdroj údajov: meteociel.fr
Zrážky
Zrážkovo bol tohtoročný august na Slovensku normálny až mimoriadne nadnormálny. Z priestorového hľadiska boli plochy, ktoré sa výrazne odkláňali od dlhodobého normálu. Najviac zrážok prinášali, podobne ako predošlý mesiac, prehánky a búrky. Najvyšší kumulatívny úhrn za celý mesiac bol, podľa operatívnych údajov SHMÚ, na stanici Pohorelá, kde spadlo až 237, 4 mm zrážok. Vyše 210 mm spadlo aj v Poprade či Tatranskej Kotline, 203,2 mm zaznamenala aj Beluša. V Poprade na letisku sa denný úhrn 87 mm stal absolútne najvyšším v histórii prevádzky stanice od mája 1944. Bolo tam prekonaných 79,3 mm z 28.8.1996. Aj z hľadiska mesačného úhrnu zrážok to bol jeden z najvyšších úhrnov (obr. 2). Takýchto extrémov bolo pravdepodobne ešte viac.
K takto vysokým úhrnom značne prispeli špecifické synoptické situácie. Prvá, a asi najvýznamnejšia, situácia sa vyskytla hneď v úvode mesiaca (od 4. do 7. augusta). Pri nej spadlo nielen obrovské množstvo zrážok (hlavne v oblasti Gemera, Tatier a čiastočne aj Horehronia a Spiša), ale padali aj veľké krúpy. Nad strednou Európou a našim územím sa vlnil studený front, dokonca sa na ňom začala prehlbovať samostatná tlaková níž. Pred týmto zvlneným studeným frontom k nám prúdil horúci a zároveň extrémne vlhký vzduch. Extrémna zrážková činnosť sa samozrejme prejavila rýchlo aj na hydrologickej situácii, konkrétne stupňami povodňovej aktivity, napr. na Hnilci či Oravici.
Najmenej zrážok za mesiac spadlo v Somotore (54,7 mm), veľmi málo to bolo napr. aj v Pukanci (55,9 mm) či Dudinciach (60,3 mm).
Obr. 2: Mesačné augustové úhrny zrážok na stanici Poprad – letisko od roku 1946. Zdroj: sci.webekacko.com
Veľmi rýchle boli aj zmeny v nasýtenosti pôdy. Deficit pôdnej vlahy bol po zrážkovej udalosti na konci týždňa k 13.8. len lokálne na severe stredného a východného Slovenska do -20 mm. V celom pôdnom profile bolo na takmer celom území nadbytok vlahy, väčšinou +20 až +60 mm (obr. 3). Najviac to však bolo +60 až +80 mm v podtatranskej oblasti.
Obr. 3: Deficit zásoby vody v pôdnom profile k nedeli 13. augusta 2023. Zdroj: intersucho.cz
Po krátkom pokojnejšom období postupne nastúpili v druhej polovici augusta opäť búrky. Vyvrcholilo to tým, že sme v závere mesiaca zaznamenali prechod ďalšieho zvlneného studeného frontu cez naše územie. S ním boli spojené ako inak prehánky, dážď a búrky – znovu aj intenzívne. V posledné augustové dni boli za 24 h na niektorých staniciach, najmä na severe a východe, zaznamenané zrážkové úhrny nad 50 mm. Veľa zrážok spadlo pritom aj na západe. Niet divu, že august nakoniec skončil na niektorých miestach až mimoriadne bohatý na zrážky.
Zdroje:
http://www.sci.webekacko.com/notes.php?p=1
https://www.intersucho.cz/sk/?mapcountry=sk&map=8&from=2023-08-08&to=2023-09-05¤t=2023-08-13
https://www.meteociel.fr/climatologie/obs_villes.php?code2=11993&mois=8&annee=2023