Foto: Tatiana Marušková
Tretí letný mesiac bol podľa počtu bleskov (vyše 74 000) menej búrlivý ako predošlé 2, no po teplotnej stránke „nesklamal“ a pokračoval v nastolenom trende prevládajúceho veľmi horúceho letného počasia.
Teplota
Tohtoročný august sa dá, v porovnaní s dlhodobým priemerom 1991 – 2020, zhodnotiť ako teplotne silne až mimoriadne nadnormálny. Najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu bola na základe operatívnych dát SHMÚ na stanici Bratislava – letisko, a to 25,2 °C (tab. 1). Na niekoľkých ďalších, uvedených v tab. 1, je to vrátane Bratislavy – letiska zároveň aj absolútny extrém najvyššej priemernej mesačnej teploty za ktorýkoľvek mesiac.
Tab. 1: Priemerná mesačná teplota vzduchu na vybraných staniciach v porovnaní s dlhodobým normálom 1991 – 2020. Zdroje: sci.webekacko.com, * – údaje normálu podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.
Rekordy boli prekonávané aj z pohľadu najvyššej priemernej mesačnej minimálnej teploty. Tá dosiahla v Bratislave na Kolibe hodnotu až 19,4 °C. Piešťany so 17 °C zároveň zaznamenali absolútny rekord najvyššej priemernej mesačnej minimálnej teploty za ktorýkoľvek mesiac.
V priebehu mesiaca prišli aj ochladenia, ktoré však boli zväčša mierne a krátkodobé. Niektoré stanice zaznamenali rekord z hľadiska mesačného počtu tropických dní. Patria medzi ne Bratislava – Koliba s 23 a Košice – letisko s 21 tropickými dňami.
Najvyššia teplota za celý august a za celé leto vôbec bola, podľa informácii SHMÚ, nameraná v Mužli (38,3 °C) 14. augusta.
Na niektorých lokalitách august vynikal aj tým, že v nich počas celého mesiaca maximálna denná teplota nebola nižšia ako 25 °C. Takto to bolo napr. v Dudinciach a Hurbanove.
Zrážky
Okrem horúčav bol tohtoročný august charakteristický tým, že bol zrážkovo mimoriadne podnormálny až normálny. Podobne ako v predošlých letných mesiacoch, aj počas tohto prevládala zrážková činnosť jednoznačne vo forme prehánok a búrok.
Z tohto dôvodu sú v prípade kumulatívnych zrážkových úhrnov za celý mesiac značné priestorové rozdiely. Veľmi výrazné búrkové situácie sme napr. zaznamenali približne v období od 19. do 21.8.. Pri jednotlivých búrkach spadlo v rôznych kútoch Slovenska až okolo 50 či 60 mm zrážok, čo spôsobilo povodne. Spomínané priestorové rozdiely v mesačných úhrnoch zrážok môžeme dobre pozorovať aj na obr. 1. Spomedzi staníc napr. na západe územia sa vynímajú Mochovce s úhrnom 113,3 mm zrážok, čo bolo spôsobené búrkami. Pri jednej tam spadlo vyše 60, v priebehu pár dní to už bolo viac ako 100 mm.
Obr. 1: Kumulatívne mesačné úhrny zrážok na synoptických staniciach na Slovensku za august 2024. Zdroj: infoclimat.fr
Úplne najvyšší mesačný zrážkový úhrn zaznamenala podľa SHMÚ Tatranská Javorina, kde spadlo 202,1 mm zrážok. Najnižšia hodnota bola v Rimavskej Sobote, len 9 mm.
Pre zaujímavosť uvádzame aj to, že búrky boli viackrát sprevádzané nielen intenzívnymi zrážkami, ale aj vysokou bleskovou aktivitou. Doslova bleskovú „show“ zachytila 18.8. aj naša webkamera pri Trnave https://fb.watch/ups8NGRYfi/.
August sa ako posledný letný mesiac zapíše do štatistík určite ako mimoriadne horúci, no zároveň suchý.
Zdroje:
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=rr_cumul&mois=8&annee=2024
http://sci.webekacko.com/note.php?id=38
https://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=1519
https://www.nodc.noaa.gov/archive/arc0216/0253808/1.1/data/0-data/Region-6-WMO-Normals-9120/Slovakia/CSV/
https://milanlapin.estranky.sk/clanky/aktualne-zmeny-teploty-a-zrazok-na-slovensku/
http://blesky.bourky.cz/