
Foto: Daniela Pitoňáková
Za nami je ďalší letný mesiac júl. Vyznačoval sa, podobne ako predošlé mesiace, rôznymi extrémami, najmä teplotnými.
Teplota
Hneď na úvod treba spomenúť, že júl 2024 bol v priemere veľmi teplý a doslova najteplejší júl od začiatku pozorovaní. Pekne by sa to dalo ukázať na hodnotení priemernej mesačnej teploty vzduchu. V Hurbanove a v Bratislave na letisku bola najvyššia priemerná júlová teplota, a to až 24,9 °C. V porovnaní s normálom 1991 – 2020 je to o 2,9 °C viac v oboch prípadoch.
Zaujímavý bol aj rekord priemernej mesačnej maximálnej teploty v Trebišove, a to 30,8 °C.
Najvyšší počet tropických dní (s teplotou 30 °C a viac) bol podľa údajov SHMÚ na stanici Somotor, kde takýchto dní bolo až 22. Rekordy boli prekonávané, prípadne vyrovnané na ďalších staniciach aj z pohľadu série tropických dní. Okrem Somotoru (15 dní), boli prekonané doterajšie rekordy napr. na stanici Trebišov – Milhostov, vyrovnané boli v Piešťanoch, či Kamenici nad Cirochou (tab. 1).
Okrem samotných horúčav pôsobila nepríjemne aj vysoká vlhkosť vzduchu. Častokrát bolo dusno až silno dusno, najmä v prvej polovici mesiaca, keď rosné body dosahovali hodnoty okolo 20 °C.
Tab. 1: Extrémy trvania sérii tropických dní na vybraných staniciach v júli 2024. Zdroj: sci.webekacko.com
Rekordy boli prekonané aj čo sa týka tropických nocí (aspoň 20 °C), najviac ich bolo v Bratislave na letisku (15).
Zrážky
Zrážkovo by sa dal tohtoročný júl zhodnotiť ako veľmi suchý, boli však aj výrazné priestorové úhrny z hľadiska mesačných kumulatívnych úhrnov. Podobne, ako pri teplotách, ani pri zrážkach sa to nezaobišlo bez extrémov. Najzaujímavejší je nepochybne ten v Hurbanove. Ešte za predchádzajúci mesiac tam spadlo vyše 170 mm zrážok, tentokrát to bolo len 0,9 mm. Bol to tak najsuchší júl v histórii meraní. Veľmi nízke úhrny boli aj na ďalších častiach Podunajskej nížiny a na západe krajiny celkovo (obr. 1).
Obr. 1: Kumulatívne mesačné úhrny zrážok na Slovensku na synoptických staniciach za júl 2024. Zdroj: infoclimat.fr
Veľké priestorové úhrny boli spôsobené najmä búrkami, ako prevažujúcej formy zrážkovej činnosti. Najviac napršalo v hornatých častiach stredného a východného Slovenska. Najvyšší úhrn zrážok bol, podľa dát SHMÚ, v obci Runina (okres Snina) na východe. Spadlo tam takmer až 193 mm zrážok. To, že uplynulý júl bol pomerne búrlivý, nám dokazuje vyhodnotenie hustoty bleskových výbojov nad Slovenskom a Českom na obr. 2. Zároveň je evidentné, že sa búrky sústredili hlavne do oblasti Tatier, Gemera, Spiša, či napr. Zemplína. Boli silné z hľadiska množstva bleskových výbojov, ale aj intenzívne vo svojich prejavoch, akými boli lejaky, veľké krúpy a silný nárazový vietor. Podľa siete Blitzortung bolo u nás zaznamenaných vyše 150000 bleskových výbojov, čo je ešte viac ako za predošlý mesiac.
Obr. 2: Hustota bleskových výbojov na území Slovenska a Česka za mesiac júl. Zdroj: blesky.bourky.cz
Zdroje:
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=rr_cumul&mois=7&annee=2024
http://sci.webekacko.com/note.php?id=36
http://sci.webekacko.com/extremes.php?id=series-2024
https://www.nodc.noaa.gov/archive/arc0216/0253808/1.1/data/0-data/Region-6-WMO-Normals-9120/Slovakia/CSV/
https://milanlapin.estranky.sk/clanky/aktualne-zmeny-teploty-a-zrazok-na-slovensku/
https://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=1507&fbclid=IwY2xjawEdfO1leHRuA2FlbQIxMQABHS6dB624tCaOk4DmltkOMkhz7ZW_NXNoqhqNVwK-GjqJmrbp74iz3BkxZA_aem_n-uuAQ0b5TD_jK1sZ_RceQ
http://blesky.bourky.cz/