Taký bol jún 2023

06. 07. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 8.7.2023 10:21
ǀ
Daniel Cibula

Jún je prvým letným mesiacom. Približne v jednom z desiatich rokov dokonca aj najteplejším z celého roku. Priemerná teplota v Hurbanove je už nad 20°C, na Orave sa pohybuje okolo 15°C.  V júni sa už vyskytujú časté búrky a vedia prekvapiť aj dni s maximom teploty nad 35°C. Napr. v roku 2000 bolo 14. júna v spomínanom Hurbanove 36,3 a 22. júna až 37,5°C (v Poprade v ten istý deň tropických 32,1°C). Je to zároveň jeden z najdaždivejších mesiacov roku. Priemerné mesačné zrážkové úhrny sa pohybujú od približne 60 do asi 90-100 mm, v horských oblastiach aj viac.

Tohtoročný jún bol rovnako ako máj charakterizovaný veľkou premenlivosťou a nevyrovnanosťou teplôt aj zrážok. Asi tretina dní bola výrazne chladnejšia a asi štvrtina výrazne teplejšia ako dlhodobý normál, ostatné sa viac-menej udržiavali po teplotnej stránke na úrovni dlhodobého normálu (samozrejme záleží od zvoleného klimatického normálu). Všeobecne chladnejšia bola prvá polovica a teplejšia druhá polovica júna a to najmä obdobie medzi 18. a 23. júlom. Z pohľadu zrážok boli najmä v druhej polovici júna veľmi nevyrovnané úhrny a to z dôvodu intenzívnych búrok.

Teploty

Jún 2023 preto skončil na Slovensku na celom území ako teplotne normálny mesiac. Najvyššia kladná odchýlka priemernej mesačnej teploty vzduchu od normálu 1991 – 2020 bola podľa údajov SHMÚ v Brezne a najnižšia v Somotore. Zaujímavosťou je napr. že na začiatku júna ešte v niektorých horských údoliach aj mrzlo a napr. 4.6. bolo v obci Vernár -1,2 °C. Ak by sme išli do minulosti, tak najsilnejší letný mráz sme na Slovensku zaznamenali v mesiaci jún roku 1977 a v auguste roku 1973, kedy bolo v Oravskej Lesnej -5,0°C. Z neoficiálnych staníc zaznamenala stanica Veľká Poľana v Slovenskom raji podľa portálu Lovci mrazov 4. júna 2023 teplotu iba -9,5°C.

Jún sa rozbiehal, aj podľa nižšie uvedené grafu, z pohľadu teploty relatívne pomaly. Prekvapili napr. chladné dni okolo 6. a potom okolo 12. 13. júna. Maximá vtedy dosahovali na severe pod 15 a na juhu pod 20°C. Potom sa ale pozvoľna otepľovalo. Najteplejšie bolo dňa 21. júna v obci Kuchyňa na Záhorí, kde teplota vystúpila na 34,8 °C a viac ako 34°C bolo ešte aj na stanici Moravský Svätý Ján. Okrem toho bolo na celom území nepríjemne dusno a teplota rosného bodu lokálne presiahla až 22°C, čo znamená, že vlhkosť vzduchu bola veľmi vysoká. Na Záhorí preto chýbalo málo a mohlo byť aj nad 35°C.

Definícia “vlny horúčav” bola ale splnená z pohľadu priemernej dennej teploty na stanici v Hurbanove. Priemerná denná teplota totiž dosiahla 5 dní za sebou aspoň 23 a aspoň jeden deň 27°C a viac, a to v pracovnom týždni od 19.- do 23. júna. Konkrétne bolo 19. – 23,3, 20. – 25,8, 21. – 25,7, 22. – 27,6 a 23. júna – 23,9°C (Zdroj: Ogimet). Prvá vlna horúčav tak zaznamenaná bola.

Zrážky

Rozloženie zrážok bolo v prvom letnom mesiaci nehomogénne. Na niektorých miestach by sa dal jún ohodnotiť ako silne podnormálny, niekde dokonca ako silne nadnormálny. Takáto rozdielnosť vyplynula najmä z viacerých búrkových situácii. Počas mesiaca jednoznačne prevažovali krátkodobé a intenzívne zrážky nad trvalejšími.

Prvá významná situácia nastala ešte v prvej júnovej dekáde, kedy bol pri búrkach častým sprievodným javom prívalový dážď. Vysoké zrážkové úhrny boli pri tejto situácii zaznamenané najmä na Podunajskej nížine či v južnej polovici stredného Slovenska. Na niektorých lokalitách tam úhrny za prvú dekádu presahovali aj 100 mm.

Ďalšie výrazné až extrémne zrážkové epizódy, ktoré staja za zmienku prišli 21. a 23. júna. V horúcom a vlhkom vzduchu sa tvorili v oblasti strednej Európy opäť intenzívne prehánky a búrky. K vývoju situácie prispel do veľkej miery aj prechod studeného frontu. Búrky sa často  organizovali do väčších celkov – búrkových systémov. Jeden veľký prešiel najskôr 21. júna cez časť západného a časť stredného Slovenska. Nebezpečnými javmi boli okrem iného aj prívalový dážď a krúpy. Väčšie krúpy padali (aj okolo 4 cm)  pri prechode búrkové systému, ktorý zasiahol 23. júna už aj východné Slovensko. V okolí Rimavskej Soboty spadlo pri búrke, podľa operatívnych údajov SHMÚ, takmer 71 mm zrážok za 1 hodinu, no vysoké úhrny boli zaznamenané tiež na ďalších staniciach. Až 81 mm bolo za 24 hodín nameraných napr. aj v Bardejove. Prívalové povodne, prípadné škody po krupobití či vyvrátené stromy neboli v týchto dňoch, žiaľ, ničím výnimočným.

 

Búrka prichádzajúca nad Špačince vo štvrtok podvečer 21. júna. Autor: Facebook – Meteorologická stanica Špačince

Z celomesačného hľadiska spadlo za jún najviac zrážok na stanici Muránska Zdychava – Lazy. Podľa meraní SHMÚ to bolo až 229 mm. Na mnohých ďalších staniciach, ktoré mali podobne vysoké úhrny, spadla väčšina zrážok za podstatne kratší čas pri prehánkach a búrkach. Najnižší mesačný úhrn bol nameraný na stanici Šaštín-Stráže 19,4 mm. V rámci Slovenska vznikali v množstve spadnutých zrážok veľké rozdiely na malé vzdialenosti. To však býva pri konvektívnych zrážkach v letnom období typické a prehánok a búrok bolo počas tohto mesiaca pomerne veľa.

Zdroje:

www.ogimet.com

SHMÚ – Facebook

Meteorologická stanica Špačince – Facebook

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 30.6.2025

Horúci týždeň s búrlivým záverom?

Predpoveď,Slovensko ǀ 29.6.2025

V pondelok už v suchšom vzduchu

REKORDY,Slovensko,SVET,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 28.6.2025

Horúčavy posledných dní…

Predpoveď,Slovensko ǀ 28.6.2025

Nedeľa bude teplejšia