
Teplota
Po nevídane teplom februári si asi málokto myslel, že podobne sa zapíše do histórie aj tohtoročný marec. V jeho priebehu sme zaznamenali prechodne chladnejšie obdobia, ale celkovo bolo počasie rekordne teplé. Prvé výraznejšie ochladenie nastalo 7.-9. marca. Vtedy maximá teploty dosahovali väčšinou len do 11°C. Výrazné ochladenie bolo aj 17.-20. dňa v mesiaci. Počas týchto dní mohli mať hlavy v smútku ovocinári. Noci boli totiž prevažne málo oblačné a mrazivé aj v nížinách. Nastala tu séria 4-mrazivých nocí v rade. Teplota klesala aj v nížinách Slovenska lokálne pod -4°C a v prízemnej vrstve 5 cm nad povrchom (viď tabuľka 1) aj pod -7°C. Vzhľadom na pokročilý vývoj vegetácie mali kvety ovocných stromov, ktoré počas týchto dní nezmrzli, obrovské šťastie.
Tab. 1: Nočné minimá v období od 17. do 20. marca na vybraných staniciach Slovenska – Zdroj dát: meteologix.com
Po tomto období nasledovalo rýchle oteplenie a dosiahnutie druhého dňa s maximom nad 20°C v roku. Stalo sa tak 23. marca, priamo na Svetový meteorologický deň. Maximum teploty na Záhorí presiahlo 22°C. Následne nastalo tretie výraznejšie ochladenie, ktoré trvalo len 2 dni.
Do histórie sa zapísal aj koniec marca, ktorý bol spätý s výraznou advekciou teplého vzduchu až zo severu Afriky. To bol dôvod vysokých koncentrácii saharského prachu v ovzduší, ktorý znižoval dohľadnosť (spôsoboval zákal) aj zhoršoval kvalitu vzduchu a ťažšie sa dýchalo. Teplé prúdenie začalo ešte pred Veľkou nocou a pokračovalo počas hlavných veľkonočných sviatkov. Maximum teploty presiahlo na v sobotu, 30. marca, letných 25°C a rovnako sa to zopakovalo posledný marcový deň, na Veľkonočnú nedeľu. Aj vtedy bolo najteplejšie na Dolnom Zemplíne. Výnimočnosť tejto chvíle dokresľuje fakt, že naposledy sme letný deň v marci na území Slovenska zaznamenali v roku 1989. K vysokým denným priemerom a maximám teploty vzduchu sa pridali aj mimoriadne teplé noci. Napr. ráno na Veľkonočnú nedeľu poklesla teplota pri Malackách iba na 16,6°C, čo bolo v podstate najvyššie minimum na ktorejkoľvek klimatickej stanici v mesiaci marec od začiatku pozorovaní. Predošlý rekord by mal pochádzať z Kamenice nad Cirochou, kde bolo 30. marca 1947 nočné minimum 14.5 °C.
Celkovo tak mesiac skončil ako rekordne teplý. Napr. v Hurbanove dosiahla priemerná mesačná teplota 9,8°C, až o 0,7°C viac ako predošlý rekord z roku 2014.
Tab. 2: Priemerná marcová teplota na vybraných staniciach pre obdobie rokov 1991-2020 a pre rok 2024 – Zdroj dát: NOAA a sci.webekacko.com
Graf 1: Odchýlky marcových priemerov teploty vzduchu od dlhodobého priemeru z obdobia 1901-2020 pre Hurbanovo v období 1871-2024 – Zdroj: FB – Milan Lapin
Zrážky
Zrážkovo tohtoročný marec nejako významne neprekvapil. Na viacerých staniciach boli, podľa predbežného vyhodnotenia, úhrny nižšie ako dlhodobý normál 1991 – 2020. Ako príklad by sme mohli uviesť 7 vybraných staníc na tab. 3. V rámci normálu bol mesačný zrážkový úhrn napr. v Kamenici nad Cirochou, vyšší úhrn ako normál bol na stanici Bratislava – Koliba.
Veľké množstvo zrážok spadlo predovšetkým pri situácii, ktorá bola 11. a 12. marca. V oblasti Záhoria napršalo za tieto 2 dni aj viac ako 40 mm zrážok, pričom za celý mesiac to bolo 57 mm. Príčinou bol prechod tlakovej níže cez Maďarsko a Slovensko na východ.
Napriek tomu, že bol marec nadpriemerne teplý, prišli aj krátkodobé pozdravy zimy. Pri prechodných ochladeniach sa vyskytli zrážky v podobe sneženia aj v stredných polohách (okolo 700 m n. m.).
Tab. 3: Mesačné úhrny zrážok na vybraných staniciach a ich porovnanie s normálom 1991 – 2020. Zdroj: infoclimat.fr, * – údaje podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.
Z hľadiska zrážkových epizód vynikali skôr jednotlivé situácie, najmä prechod studených frontov. Vyskytli sa na nich aj nejaké búrky. Priestorovo to bolo najmä na severozápade a východe územia, no extrémy našťastie nepriniesli. Na základe vyhodnotenia zo siete blitzortung.org udrelo na Slovensku vyše 2000 bleskov (obr. 2). Zaujímavejšie by bolo porovnanie s marcom 2023, kedy udrelo na našom území až vyše 21 000 bleskov.
Obr. 2: Detekcia bleskov za marec 2024 nad Slovenskom a Českom a ich okolím. Zdroj: blesky.bourky.cz
Zdroje:
http://sci.webekacko.com/notes.php?p=2
https://www.infoclimat.fr/climato/?z=&lat=&lon=&carte=rr_cumul&mois=3&annee=2024
https://www.nodc.noaa.gov/archive/arc0216/0253808/1.1/data/0-data/Region-6-WMO-Normals-9120/Slovakia/CSV/
https://blesky.bourky.cz/
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=ran_sprav