Taký bol november 2023

07. 12. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 7.12.2023 11:20
ǀ
Daniel Cibula

Skončil sa tretí jesenný mesiac a preto si ho poďme aspoň čiastočne zhodnotiť.

Teplota

Z pohľadu teploty sa spočiatku vyvíjal veľmi podobne ako september a október. V prvej polovici mesiaca bola teplota vzduchu totiž vysoko nadpriemerná. Vo viacerých dňoch teplota na juhu prekročila aj 15°C. V druhej polovici mesiaca sa postupne výrazne ochladilo. Ak nepočítame prechodné ochladenie na Martina, prvé výraznejšie ochladenie prišlo až okolo štátneho sviatku 17. novembra a postupne sa rozsnežilo aj v nižších polohách (najmä na severe).

Tab. 1: Najvyššia a najnižšia maximálna denná teplota v °C na vybraných meteorologických staniciach – Zdroj: ogimet.com

Po 25. novembri prišlo ochladenie ešte výraznejšie a nad našu oblasť prenikol pôvodom arktický vzduch, ktorý sa tu s malými prestávkami drží doteraz. Sneh tak pribúdal nielen v horských oblastiach (Lomnický štít hlásil ku koncu mesiaca viac ako 120 cm – viď obr. 1), ale aj v nižšie položených oblastiach (napr. Banská Bystrica 28. ráno hlásila až 15 cm a snežilo aj v oblasti nížin Slovenska).

Podľa priebežného hodnotenia SHMÚ tak nakoniec november skončil ako teplotne normálny, vo vysokých polohách ako silne podnormálny. Napr. Lomnický štít mal až o približne 3°C nižšiu mesačnú teplotu ako normál z rokov 1991-2020. Z južných lokalít bola najvyššia priemerná mesačná teplota zaznamenaná v Bratislave a to 6,7°C.

Obr. 1: Výška snehovej pokrývky v novembri na vybraných meteorologických staniciach – Zdroj dát: ogimet.com

Zrážky

Z pohľadu zrážok bol november vlhký až mimoriadne vlhký. Napr. v Milhostove (od 1930) alebo Medzilaborciach (od 1941) to bol dokonca rekordne vlhký záver jesene a spadlo tu 118, resp 125 mm, čím sa prekonali predošlé rekordy s pomerne veľkým náskokom. Rovnako to platí aj o stanici Somotor.  Ťažisko zrážok bolo predovšetkým na južných návetriach hôr. Spadlo tu asi 3-krát viac zrážok ako je zvykom. Napr. v Senici to bolo “iba” 1,5-krát viac. Výrazné zrážkové situácie nadväzovali na veľmi vlhkú tretiu októbrovú dekádu. V úvode boli viazané aj na veľmi hlboké tlakové níže. Na viacerých staniciach sa vyskytli zrážky vo viac ako 2/3 všetkých dní, aj keď najvýdatnejšie boli práve v úvode a v závere mesiaca. Na niektorých vodných tokoch boli dosahované aj stupne povodňovej aktivity (napr. povodie rieky Slaná, Bodva, alebo aj Nitry) a to napr. v prvý ale aj tretí novembrový víkend.

Zaujímavosťou bolo, že práve v tomto mesiaci sa paradoxne, podľa údajov z portálu nahuby.sk, vyskytol aj jeden z vrcholov hubárskej sezóny, čo sa takto neskoro v roku v podstate nestáva. Zvyčajne je totiž omnoho chladnejšie aj suchšie.

Obr. 2: Kumulatívne úhrny zrážok v priestore Slovenska za november 2023 – Zdroj: infoclimat.fr

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 13.5.2025

Jeden deň tepla po dlhšom čase

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 12.5.2025

Naďalej chladné počasie

Predpoveď,Slovensko ǀ 11.5.2025

Pankrác so sebou prinesie mrazy

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 10.5.2025

Nedeľa bez výraznej zmeny…