Taký bol október 2023

08. 11. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 8.11.2023 11:48
ǀ
Daniel Cibula

Zhodnotenie mesiaca október 2023

Teplota

Ďalší jesenný mesiac skončil teplotne silne nadnormálny až mimoriadne nadnormálny. Dokonca celosvetovo bola podpriemerná len oblasť Škandinávie a Uruguaj. Ide o druhý extrémne teplý miesiac v rade. U nás sa odchylka od dlhodobého teplotného normálu 1991-2020 pohybovala od 2,0 do 3,8°C.

Najvyššia priemerná mesačná teplota bola na stanici Bratislava-Mlynská dolina a to 14,5°C, čo je pre túto stanicu zároveň najvyššia októbrová hodnota od začiatku meraní v r. 1922. Najnižšia priemerná mesačná teplota vzduchu bola 8,3 °C v obciach Mlynky a Stratená.

Zaujímavý je aj počet letných dní v tohtoročnom októbri. Najviac ich bolo zaznamenaných v Kráľovej pri Senci s počtom 7, a napr. na stanici Bratislava-Koliba boli 3, čím sa opäť prepisovali tabuľky s rekordami. Môžeme tiež spomenúť Kráľovú pri Senci, kde bola nameraná absolútne najvyššia teplota vzduchu s hodnotou 28,2°C.

Aby toho nebolo málo, tak v októbri bolo teplo aj v noci. Napríklad z 20. na 21. sme v západnej polovici zaznamenali tropickú noc, kedy teplota neklesla pod 20°C . Prepísal sa tak dátum najneskoršieho výskytu tropickej noci. Vyskytol sa aj mráz v polohách do 1000 m n. m. a v obci Čierny Balog bola nameraná absolútne najnižšia teplota vzduchu -6,6°C.

Obr. 1: Priemerná mesačná teplota vzduchu v októbri 2023 z operatívnych údajov SHMÚ. Zdroj: FB SHMÚ

Zrážky

Október bol v tomto roku zrážkovo veľmi zaujímavý a na niektorých miestach sa výrazne kladnou odchýlkou vymykal od dlhodobého priemeru. Skončil ako zrážkovo normálny až mimoriadne nadnormálny. Najviac zrážok spadlo na stanici Jasná (189,9 mm), najnižší úhrn bol na stanici Moravský Svätý Ján (39,6 mm). Počas prvých dvoch dekád mesiaca nič nenasvedčovalo tomu, že by mohol skončiť ako mimoriadne nadnormálny. Zrážkové epizódy, ktoré sa vtedy vyskytli na frontálnych rozhraniach neboli nejako výrazné. Podstatnejšie zrážkové udalosti prišli až v poslednej októbrovej dekáde. Dobrým obrazom toho je aj porovnanie zrážkových úhrnov v týchto obdobiach na vybraných staniciach (obr.2).

Obr. 2: Úhrny zrážok v októbri na vybraných staniciach v mm. Zdroj: meteociel.fr

Výdatné dažde boli v niektorých prípadoch spojené s prehlbujúcimi tlakovými nížami, presúvajúcimi sa cez našu oblasť. Takáto situácia nastala napr. 22. a 24., resp. 25. októbra. Len za 4 dni vtedy spadlo lokálne, najmä v Banskobystrickom kraji aj okolo 50 mm zrážok, ojedinele viac. Okrem toho, že pri ďalšej tlakovej níži, ktorá cez Slovensko prechádzala 27. októbra spadlo tiež do 50 (ojedinele až okolo 60 mm), tlak vzduchu klesol na mimoriadne nízke hodnoty. Napr. v Hurbanove to bolo až pod 989 hPa, čo sa stalo druhýkrát za 8 dní. Posledná významná vlna zrážok prišla v posledný októbrový deň na studenom fronte. Vyskytli sa na ňom dokonca aj búrky.

Za mesiac október sa búrky objavili hneď niekoľkokrát. Pri štatistickom zhodnotení si môžeme všimnúť, že za celý mesiac udrelo na našom území podľa siete Blitzortung 2206 bleskov. Zaujímavé na tom je, že 1892 ich bolo len za 31. október (obr. 3), kedy cez nás prechádzal spomínaný studený front. Našťastie pri nich neboli zaznamenané nejaké extrémy.  Jednotlivé vlny zrážok si však počas mesiaca vyžiadali vzostup vodných hladín, lokálne až dosiahnutie stupňov povodňovej aktivity na vodných tokoch hlavne v južnej polovici Slovenska.

Obr. 3: Intenzita búrok v priestore Slovenska a Česka v utorok, 31. októbra 2023 – Zdroj: blesky.bourky.cz

Zdroje: http://sci.webekacko.com/note.php?id=23,SHMÚ, Facebook – Bez počasia, http://blesky.bourky.cz/

 

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko,STATISTIKA,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 7.5.2025

Taký bol apríl 2025

AKTUÁLNĚ,Slovensko ǀ 7.5.2025

Vo štvrtok prechodná zmena počasia

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 6.5.2025

Chladný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.5.2025

Návrat tepla zatiaľ v nedohľadne