
Nepriaznivá poveternostná situácia
Oblasť Spojených štátov amerických už od začiatku apríla sužuje pomerne nepriaznivá poveternostná situácia. Pás štátov od Texasu až po Veľké jazerá, a neskôr aj juhovýchodnú časť USA, zasiahla séria výrazných frontálnych rozhraní, kde sa stretal studený a suchý pôvodom arktický vzduch, s teplým a vlhkým vzduchom od Mexického, alebo ak chcete, od Amerického zálivu. To podporovalo tvorbu silných búrok, z ktorých sa následne vyvíjali ničivé tornáda.
Podľa Centra pre predpovede búrok Národného úradu pre oceán a Atmosféru (NOAA) bolo za prvých sedem aprílových dní predovšetkým v tejto oblasti reportovaných vyše 100 udalostí s tornádom a stovky s vetrom nad 120 km/h či s krupobitím nad 5 cm (viď obr. 1). Najničivejší bol 2. apríl, keď bolo zaznamenaných minimálne 73 tornád a 364 udalostí s vetrom, ktorý dosiahol rýchlosť cez 120 km/h.

Obr. 1: Množstvo nebezpečných javov reportované Centrom pre predpovedanie búrok pre oblasť USA.
Po tornádach prívalové zrážky
Okrem toho sa v stále sa opakujúcom pásme búrok kumulovali zrážky, ktorých bolo napr. v štáte Arkansas, Tennessee, či Kentucky lokálne viac ako 100 až 300 mm. Tomu odpovedá aj doba opakovania takýchto zrážok. Lokálne to boli úhrny, ktoré sa v danej oblasti opakujú raz za 100 alebo 500 rokov, čo samo osebe vypovedá o tom, že situácia bola mimoriadna.

Obr. 2: Štatistické zhodnotenie N-ročných úhrnov zrážok za štvordenné obdobie k 6. aprílu 2025 12:00 UTC. Zdroj: Jared rennie NOAA Atlas – Search / X
Povodne
To si samozrejme vyžiadalo svoju daň na stúpajúcich hladinách vodných tokov v tejto oblasti. Podľa dát z 8. apríla z poludnia nášho času (u nich krátko nadránom) bola ešte pomerne vážna situácia v povodiach vodných tokov Ohio, Tennessee, Kentucky, kde výdatne pršalo najmä cez víkend. To si vyžiadalo minimálne 23 ľudských životov. V uvedených oblastiach boli prerušené dodávky elektriny, plynu, uzavreté stovky ciest. Obrovské materiálne škody sa už v týchto chvíľach šplhajú na desiatky miliónov amerických dolárov.
V danej oblasti sa očakávajú zrážky ešte aj v stredu, 9. apríla, ale tam by už úhrny nemali presiahnuť 30 mm. Povodňová vlna sa následne presunie v najbližších dňoch na rieku Mississippi, kde budú hladina kulminovať až do záveru pracovného týždňa.

Obr. 3: Situácia s povodňami v časti USA k 8. aprílu 9:00 UTC. Zdroj: water.noaa.gov
Zdroje:
https://www.spc.noaa.gov/climo/reports/250406_rpts.html
https://forecast.weather.gov/wwamap/wwatxtget.php?cwa=usa&wwa=Flood%20Warning