Už niekoľko dní sa objavujú informácie o prichádzajúcej zime, o tom, ako výrazne sa ochladí. Studený, pôvodom arktický vzduch, je pevne usadený na severe Európy, kde v Škandinávii už niekoľko nocí po sebe teplota klesá pod -40°C a cez deň nevystupuje vyššie ako je -30°C. Uvedomme si, že je tam polárna noc a nemôžeme sa spoliehať na slnko a jeho lúče.
Chladno je aj v Moskve a St. Peterburgu a stále tam nateká studený vzduch. Podľa ruských meteorológov sa v St. Peterburgu prekonal rekord minimálnej nočnej teploty zo 4.1., keď v tomto meste teplota klesla na -25,3°C, pričom naposledy tam takto hlboko poklesla teplota 4.1. v r. 1950. Chladné noci sú aj v Moskve, aj tu teplota klesá až pod -27°C, pričom, podľa ruských meteorológov, tam takto chladno nebolo posledných 7 rokov. Mimoriadne chladné počasie sa udržiava aj v európskej časti Ruska.
U nás tie očakávame vpád studeného, pôvodom arktického vzduchu počas nedele a naplno sa jeho účinky prejavia v prvých dňoch budúceho týždňa. Vtedy by sa na severe krajiny mala maximálna teplota pohybovať na hodnote -11/-6°C, na juhu tiež čakáme celodenný mráz a pri silnom vetre severných smerov bude na pocit ešte chladnejšie a nepríjemnejšie, pocitová teplota pri vetre 30 km/h a teplote -10 bude -19°C a pri nízkej teplote a vetre pozor aj rýchlu tvorbu omrzlín!
Vyzerá to tak, že sa zima u nás objaví práve počas sviatku Troch kráľov, ktorý slávime 6. januára. Tento dátum je naozaj v ľudovej meteorológii veľmi významný prognostický deň. Je zaujímavé, že tomu tak je nielen u nás, v Čechách, ale aj v Poľsku.
Spomeňme niektoré : Na Tri krále-mrzne stále. Rovnaká pranostika je aj v češtine. V poľštine môžeme nájsť túto W dzień Trzech Króli każdy się pieca tuli , vo voľnom preklade V deň Troch kráľov sa každý ku peci tisne, z tejto pranostiky tiež môžeme vyrozumieť, že sa v daný deň očakáva zima. Pranostík s podobným významom by sme v našich veľmi podobných jazykoch našli viacero.
Vráťme sa k nám, na Slovensko. Ukážková Trojkráľová zima bola v roku 2017, keď natečený mrazivý vzduch nad Slovensko priniesol pokles teploty v nočných hodinách pod -30°C. Takto mrazivo bolo v noci nielen na Orave, kde v noci poklesla teplota na -35,5°C, ale veľmi mrazivá noc bola aj v Dudinciach, tu poklesla teplota na -30.3°C. Doteraz je to najnižšia teplota nameraná na tejto meteorologickej stanici od začiatku meraní, teda od roku 1977. Hovoríme o noci zo 7. na 8.1. 2017.
Ochladenie je pred dverami. Uvidíme, kam až klesne teplota vzduchu, koľko snehu napadne….V každom prípade tento vzduch pomôže lyžiarskym strediskám v polohách pod 800 m, kde už chýba prírodný sneh a všetok , ktorý tam je, je technický. Pri mínusových teplotách sa bude dať zasnežovať a lyžovačka sa tak vráti aj do nižších polôh.
zdroje :
https://www.gismeteo.ru/news/weather/sem-let-moskva-ne-znala-stol-silnyh-morozov/
https://www.calculator.net/wind-chill-calculator.html?windspeed=30&windspeedunit=kmh&airtemperature=-10&airtemperatureunit=celsius&x=Calculate
Magisterská práca MU Brno, 2014, Filozofická fakulta, Bc. Martina Býčková :Pranostiky v češtině a polštině