Uplynulo 50 rokov od ničivej udalosti so 148 tornádami

04. 04. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 4.4.2024 16:06
ǀ
Daniel Cibula
Na snímke najsmrteľnejšie tornádo dňa, s intenzitou o sile F5, pri meste Xenia v štáte Ohio – Zdroj: NOAA

Počas týchto dní si z meteorologickej histórie musíme pripomenúť udalosť, ktorá sa odohrala presne pred 50 rokmi. Tzv. Super Outbreak, ako ho nazvala americká Národná meteorologická služba, postihol 3. a 4. apríla 1974 celkovo 13 štátov na východe USA. Bola to jedna z najničivejších udalostí, aké zasiahli túto oblasť v modernej histórii. Búrkový systém sa prehnal rozsiahlou oblasťou od Veľkých jazier takmer až po Mexický záliv. Celkovo bolo zdokumentovaných 148 tornád, ktoré boli vyprodukované počas týchto dvoch dní. Až 95 z nich dosiahlo podľa Fujitovej stupnice (Dr. Fujita ich aj sám hodnotil – viď obr. 1) stupeň F2 alebo vyšší a 30 dokonca stupeň F4 (23) alebo F5 (7). (Len pre porovnanie – nedávne tornádo na Morave bolo vyhodnotené tiež až ako F4, a ešte máme v živej pamäti aké bolo pri prechode cez obývané oblasti ničivé). Katastrofálne materiálne škody boli znásobené  stratami na ľudských životoch. Údaje o počte obetí a zranených sa, v závislosti od zdroja, výrazne líšia, ale s počtom vyše 300 obetí a vyše 5000 zranených je to jedna z najtragickejších udalosti tohto druhu v dejinách.

Napr. štáty Ohio, Indiana a Kentucky zasiahli desiatky tornád, ktoré si vyžiadali 159 mŕtvych a škody za stovky miliónov dolárov. Dve silné tornáda F5 zničili veľkú časť mesta Xenia a Sayler Park (západné predmestie Cincinnati) v Ohiu. Tornádo v v meste Xenia, ktoré malo za následok 34 obetí a 1340 zranených, bolo najsmrteľnejšie zo všetkých tornád. Týmto mestom sa prehnalo okolo 16:40 hod. miestneho času. Niekoľko ďalších silných tornád F2 až F4 sa vyskytlo aj na území juhovýchodnej Indiany, či severného Kentucky a juhozápadného Ohia. Približne 50 tornád prinieslo aj ľudské obete a podľa nižšie uvedenej analýzy dosiahla ich dráha dohromady až 4182 km, z toho najdlhšie tornádo prešlo dráhu dlhú až 194 km. Takmer nepretržitá aktivita tornád trvala 18 hodín a skončila v okrese Caldwell v Severnej Karolíne 4. apríla o 7:00 hod. miestneho času.

Obr. 1: Spracované dráhy a intenzity všetkých 148 tornád, ktoré sa vytvorili počas udalosti Super Outbreak, Dr. Theodorom Fujitom z University v Chicagu. – Zdroj: www.weather.gov

Z meteorologického hľadisku cez túto oblasť prechádzala hlboká tlaková níž a s ňou spojený teplotne veľmi výrazný studený front (viď obr. 2). Situáciu ešte zhoršoval jet stream alebo silné výškové prúdenie, ktoré zvyšovalo strih vetra, ktorý je potrebný pre vznik takýchto nebezpečných javov. Pred frontom zároveň nad túto oblasť prúdil v spodných hladinách veľmi teplý a vlhký vzduch z oblasti Mexického zálivu.

Obr. 2: Synoptická analýza východnej polovice USA k 03. aprílu 1974, 18:00 hod. miestneho času – Zdroj: NOAA

Technológie v roku 1974 ešte neboli na tak vysokej úrovni ako teraz. Napr. ani každý úrad Národnej meteorologickej služby nebol vybavený radarom, na sledovanie tvorby a pohybu zrážok. Radar WSR-57 (Weather Surveillance Radar – 1957), ktorý bol nainštalovaný v niektorých regiónoch poskytoval meteorológom len hrubé údaje o odrazivosti, ale žiadne údaje o rýchlosti, čo veľmi sťažovalo detekciu tornád. Meteorológovia sa pri vydávaní varovaní pred tornádami vo veľkej miere spoliehali okrem priamych hlásení od pozorovateľov, na pozorované radarové odrazy v tvare háku (tzv. hook echo), ktoré signalizujú možný vznik tornád.

Radarové zábery spred 50-tich rokov, ktoré pomáhali zachraňovať ľudské životy

Približne hodinu po tornáde v Xenii sa na západné predmestie Cincinnati vyrútilo ďalšie silné tornádo F5. Toto tornádo, ktoré bolo jediným tornádom v troch štátoch v rámci Super Outbreaku, vzniklo v blízkosti mesta Rising Sun v štáte Indiana okolo 17:30, prešlo cez Kentucky a potom prekročilo rieku Ohio a spôsobilo vážne škody v Sayler Parku a ďalších štvrtiach západne od Cincinnati. Svedkami tohto tornáda boli mnohí ľudia, vrátane ľudí z medzinárodného letiska Greater Cincinnati. Varovanie pred tornádom bolo vydané o 16:45. O hodinu neskôr vypadol na tunajšom meteorologickom úrade elektrický prúd, čo malo za následok stratu radaru, ako aj väčšiny komunikačných prostriedkov. Počas troch hodín bez elektriny, boli našťastie k dispozícii záložné radarové snímky od vzdušných síl a na ich základe mohli byť vydávané ďalšie výstrahy.

Po tejto strašnej udalosti sa vyvodilo mnoho ponaučení, ktoré odvtedy uplatňujú rôzne vládne agentúry na zmiernenie nebezpečenstiev pri ďalších výskytoch nepriaznivého počasia. Boli zavedené zlepšenia v oblasti komunikácie, výstražných systémov, pripravenosti na núdzové situácie a techník a zariadení na predpovedanie počasia. Ich konečným výsledkom je predĺženie času na varovanie, presnejšie predpovede udalostí, lepšia informovanosť verejnosti a spoľahlivejšia komunikácia.

Krátky dokumentárny film o tejto ničivej udalosti s výstižným názvom – “Deň smrtiacich tornád”

alebo ďalší

Zdroje:

weather.gov

Wikipedia

Mohlo by vás zajímat

Európa,Predpoveď,REPORT,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 15.5.2025

Stredomorie zasiahlo nepriaznivé počasie

Predpoveď,Slovensko ǀ 15.5.2025

Premenlivý a chladný máj pokračuje

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 14.5.2025

Premenlivé chladné počasie

Predpoveď,Slovensko ǀ 13.5.2025

Jeden deň tepla po dlhšom čase