
Meteorologické leto je v plnom prúde a nedávno oficiálne začalo už aj astronomické leto. Celé toto obdobie je späté s čoraz nebezpečnejšími vlnami horúčav.
Serovýchodná Amerika
Prekvapivo práve severovýchodná časť Ameriky čelila od 17.06.2024 prvej výraznej vlne horúčav. V niektorých častiach ako Vermont, Montpelier, New York, či Pittsburgh sa takéto horučavy nevyskytovali už niekoľko dekád. Hneď v pondelok (17.06.2024) bol v Chicagu prekonaný denný teplotný rekord z roku 1957 s hodnotou 36,1.°C. Nasledujúci deň (18.06.2024) v Massachusetts pocitová teplota presiahla hranicu 35°C a v Caribou, najseverovýchodnejšom meste USA, sa pocitová teplota dostala až na úroveň 39°C. Pre porovnanie, v Caribou je priemerná mesačná teplota v mesiaci jún len 16,3°C.
Mexiko
Horúce obdobie v Mexiku sa začalo už 5. mája 2024. Nad Mexikom sa vytvorila mohutná tlaková výš, ktorá viedla k rekordne vysokým teplotám v 10 mestách Mexika. Dňa 25. mája 2024 zaznamenalo Mexico City (2240 m. n. m.) rekordnú teplotu 34,7°C. Nasledujúci deň zaznamenalo San Juan Bautista Valle Nacional teplotu až 48°C, čo je najvyššia zaznamenaná teplota v štáte Oaxaca. Pretrvávajúce vysoké teploty, v kombinácii so sezónne slabšími zrážkami v tejto oblasti, viedli k rozsiahlemu suchu, zvýšenému riziku požiarov a nedostatku vodu. V dôsledku horúčav už bolo zaznamenaných najmenej 155 úmrtí, pričom 2 567 ľudí utrpelo ochorenia súvisiace s teplom, vrátane úpalu a dehydratácie.
Juhovýchodná Európa
V období 13.6. 2024 až 24.6.2024 sa horúce počasie prejavilo aj v krajinách naprieč celým Balkánom. Teplota tu denne presahovala 40°C. V dôsledku nadmernej spotreby elektrickej energie, najmä pri využití klimatizácie, došlo k rozsiahlemu výpadku elektrickej energie na celom Balkáne. Okrem toho si horúce počasie v Grécku v tomto mesiaci vyžiadalo 6 ľudských obetí.
Blízky východ
V polovici júna vlna horúčav trápila celý Blízky východ, od Turecka až po Arabský poloostrov. Moslimovia sa v tomto období každoročne vyberajú na púť do Mekky. Nadmerne vysoká teplota vzduchu, ktorá nasledovala viacero dní po sebe, si bohužiaľ vyžiadala vyše 1300 úmrtí pútnikov. V Mekke dosiahla 19. júna dosiahla teplota vzduchu až 45 °C. V Kuvajte dňa 23.6. namerali 53,6°C, čo predstavuje tohtoročné, zatiaľ neoficiálne, celosvetové maximum. V tomto regióne predikcie počasia na celý rok 2024 s vysokou pravdepodobnosťou poukazujú na to, že teplotné extrémy sa tu budú vyskytovať častejšie ako tomu bolo doteraz.
India a Pakistan
V Pakistane a Indií už dlhodobo bojujú s extrémne horúcim počasím. V podstate už od marca až do polovice júna boli v niektorých častiach spomínaných krajín namerané denné hodnoty teploty vzduchu v okolí 40 °C a počas tohto obdobia v Indií zahynulo 110 ľudí. Na severe, v hlavnom meste Indie Nai Dillí, bola počas mesiaca jún nameraná hodnota takmer pri hranici 51°C. V Pakistanskej provincií Sindh dosiahla v utorok 25.6. teplota vzduchu dosiahla hranicu 47°C. Miestne meteorologické služby predikujú ukončenie dlhotrvajúcej vlny horúčav až na prelome mesiacov jún/júl, kedy začne obdobie letného monzúnu.
Zdroje: reuters.com, apnews.com, usnews.com, edition.cnn.com, nbcnews.com, bbc.com, climatecentral.org