Vo vyhliadke je ďalší teplotný skok

11. 04. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 11.4.2024 20:09
ǀ
Samuel Bacák

Prvá aprílová dekáda sa u nás zapíše ako mimoriadne teplá. Namiesto jari to skôr vyzeralo na príchod leta. Ochladenia boli zatiaľ len krátkodobé, no to, ktoré prišlo v stredu 10.4., bolo už dosť výrazné. Platilo to najmä pre viacero staníc na západe až severozápade Slovenska, no ako príklad by nám mohla dokonale poslúžiť Bratislava Ivanka (obr. 1). Maximálna denná teplota tam bola v stredu v porovnaní s maximom z predchádzajúceho dňa o 12,6 °C nižšia. Takéto prudké „prepady“ teploty vzduchu v apríli nebývajú často. Dôvodom bolo, že niekoľko dní pred studeným frontom prúdil do strednej Európy horúci, pôvodom tropický vzduch.

 

Obr. 1: Vývoj teploty vzduchu na stanici Bratislava Ivanka počas posledných 3 dní. Zdroj: infoclimat.fr

 

Front sa nad našim územím rýchlo rozpadával a situácia sa tak vo štvrtok stabilizovala a začalo sa opäť vcelku rýchlo otepľovať. Vo vyhliadke na najbližší týždeň je však už ďalšie oteplenie. Najviac ho pocítime cez víkend, hlavne v nedeľu. Po okraji rozsiahlej oblasti vysokého tlaku vzduchu sa k nám dostane od západu dostane veľmi teplý vzduch. Radosť z teplého počasia ale nepotrvá dlho. Od severozápadu k nám totiž postúpi v noci na pondelok zvlnený studený front. Za ním k nám začne prenikať čoraz chladnejší vzduch (viď. animácia nižšie).

 

Animácia vývoja teploty v hladine 850 hPa (približne 1500 m n.m.) nad Európou počas najbližšieho týždňa podľa modelu ECMWF. Po oteplení na približne 15 °C v tejto výške sa očakáva pokles na hodnoty okolo -2 °C.

 

Ochladenie bude znovu výrazné. V nedeľu očakávame letný deň (aspoň 25 °C), na juhu sa teploty dokonca môžu šplhať k 28 °C. V pondelok by už mala byť chladnejšia severná časť územia minimálne o 10 °C, na juhu ešte môže byť okolo 20 °C. Následne však rátame s prudkým „prepadom“ teplôt na celom území. Na obr. 2 je vidieť ansámblovú predpoveď teploty v 2 m nad povrchom a zrážok v Hurbanove. Táto predpoveď znázorňuje viacero možných scenárov, ako sa bude teplota vyvíjať. Napriek väčšiemu teplotnému rozptylu (aj okolo 9 °C) na začiatku budúceho týždňa, môžeme povedať, že s vysokou pravdepodobnosťou bude citeľne chladnejšie. Na juhu by mala teplota dosahovať približne 10 – 15 °C, a to hneď niekoľko dní po sebe. Na prelome týždňov rátame aj s nástupom zrážkovej činnosti. Prvé zrážky vo forme prehánok a búrok by sa mali vyskytnúť ešte v nedeľu večer. Spolu s ochladením začne v horských oblastiach, najmä vo vysokých polohách, aj snežiť.

 

Obr. 2: Ansámblová predpoveď teploty (horná časť grafu) a zrážok (dolná časť grafu) pre Hurbanovo podľa modelu GFS. Zdroj: wetterzentrale.de

 

Chladnejší vzduch k nám bude zatekať po okraji rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku (pravdepodobne aj s viacerými stredmi) vo východnej časti Európy. Presná poloha jednotlivých tlakových níží je však ešte otázna, v tomto období jednak prirodzene, a jednak kvôli situácii narastá neistota v predpovedi. O ďalšom vývoji vás preto budeme informovať priebežne.

 

 

Zdroje:

https://www.wetterzentrale.de/de/show_diagrams.php?model=gfs&var=2&geoid=114528&lid=ENS&bw=

https://www.infoclimat.fr/observations-meteo/archives/10/avril/2024/bratislava-ivanka/11816.html?graphiques

https://www.ecmwf.int/

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 22.5.2024

Vlhko a teplo

Predpoveď,Slovensko ǀ 21.5.2024

Prehánky, dážď a búrky aj v stredu

AKTUÁLNĚ,AKTUÁLNE,SVET,Svet,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 20.5.2024

Problémy opeľovačov

Predpoveď,Slovensko ǀ 20.5.2024

Búrky nás neminú ani v utorok