
Približne pred 2 týždňami sme informovali o pomerne nezvyčajnej situácii, keď sa na južnej pologuli prvýkrát od roku 1989 súčasne vyskytovalo 6 tropických cyklón, a to nad Tichým a Indickým oceánom. Podľa vtedajšej situácie a prognóz predpovedných modelov to mala tropická cyklóna menom Alfred namierené južným smerom pozdĺž východného pobrežia Austrálie, takže jej očakávaná dráha sa mala orientovať na oblasti mimo väčší dosah a vplyv na pevninské regióny. Každopádne nakoniec si to táto cyklóna predsa len zamierila aj nad austrálsky kontinent, čím sa zmenil aj scenár jej škôd a dopadov na obývané oblasti.
Počas predchádzajúceho víkendu dorazil Alfred nakoniec aj do pobrežných oblastí východnej Austrálie, konkrétne do okolia mesta Brisbane. Táto cyklóna sa nakoniec zaraďuje na 1. miesto v rámci jej intenzity za posledných 50 rokov. Cyklóna Alfred sa tak stala prvou od roku 1974, ktorá zasiahla najväčšie mesto Queenslandu, pričom v spomínanom roku túto oblasť devastujúco ovplyvnila cyklóna Zoe (EARTHOBSERVATORY.NASA).
Alfred priniesol do spomínaných častí Austrálie silný nárazový vietor ( >100 km/hod), a tiež veľmi intenzívne dažde. Vo väčšine zasiahnutej oblasti bola práve nedeľa (9.3.2025) najdaždivejším dňom za posledných 50 rokov. Konkrétne napr. v Brisbane spadlo v daný deň za 24 hodín 275 mm zrážok (THEGUARDIAN) a veľmi vysoké zrážkové úhrny (433 mm za 24 hodín) boli evidované aj v lokalite Diamond Valley (BOM.GOV), ktorá sa nachádza ďalej vo vnútrozemí, západne od Sunshine Coast. Tieto intenzívne dažde a extrémne vysoké zrážkové úhrny spôsobili taktiež v daných austrálskych regiónoch rozsiahle a ničivé povodne.
Rovnako tak boli v týchto oblastiach Queenslandu, a tiež Nového Južného Walesu evidované vysoké vlny, ktoré spôsobili množstvo škôd. V niektorých oblastiach vlny prekračovali hranicu 12 metrov (ABC.NET), čo je najvyššia evidovaná hodnota za viac ako posledných 30 rokov.
Okrem spomínaných prejavov Alfred taktiež spôsobil obrovské výpadky elektriny, keďže viac ako 400 000 domácností ostalo bez elektrického prúdu, čo spôsobilo v štáte Queensland rekord v rámci prípadov v kategórii prírodných katastrof. Negatívny dopad sa samozrejme odrazil aj na kolapse a nefunkčnosti dopravnej infraštruktúry, vrátane leteckej dopravy.
A aj keď sa situácia začína postupne zlepšovať, dopady Alfreda sú a ešte niekoľko nasledujúcich dní budú v postihnutých častiach Austrálie stále veľmi citeľné.
Napriek tomu, že vplyv tejto cyklóny bol na obývané austrálske oblasti veľmi negatívny, tak v skutočnosti ničivé dopady mohli byť ešte oveľa silnejšie. Zaujímavosťou totiž je, že približne 50-60 km od Brisbane sa nachádzajú ostrovy (napr. Moreton, North Stradbroke), ktoré pri takýchto situáciách fungujú ako „prírodné ochranné bariéry“ (ABC.NET). Tieto oblasti tak disponovali aj tentokrát schopnosťou zníženia intenzity tropickej cyklóny na jej minimálne dopady, a to napr. veľmi efektívnym znížením nárazov vetra.
Zdroje:
https://earthobservatory.nasa.gov/images/154029/alfreds-strange-and-destructive-journey