
Pôvodom arktický vzduch
V posledných dňoch ovplyvňoval veľkú časť strednej a juhovýchodnej Európy pôvodom arktický vzduch. Ten sa prejavil aj na Slovensku výrazne zníženou teplotou a rovnako aj zmenou skupenstva zrážok. Hlavne na severe krajiny boli lokality, kde sa aj v nižších polohách prechodne vytvorila súvislá snehová pokrývka. V stredu, 12. marca, ešte teplota dosahovala zväčša 10 až 20 °C a následne v sobotu, 15. marca, iba -1 až 9 °C. V úvode týždňa poklesla v noci a zrána teplota na celom území pod 0 °C a výraznejšie mrzlo aj v nížinách Slovenska. Opäť sa tak opakoval scenár z minulých rokov, keď v niektorých lokalitách museli ovocinári pred mrazmi zachraňovať budúcu úrodu.
Vývoj teploty vzduchu podľa modelu ECMWF na 9 dní pre Európu v hladine 850 hPa, pre obdobie 13. – 22. marec 2025.
Prepad aj o 25 °C
Ešte výraznejšie mohli tento vpád pocítiť obyvatelia krajín ako Bulharsko, či Rumunsko. Práve tu boli už na začiatku marca zaznamenávané nielen letné dni, čiže dni s maximálnou dennou teplotou aspoň 25 °C, ale lokálne to bol aj deň tropický. Presne na 30 °C napr. vystúpila teplota na meteorologickej stanici Lovetch, ktorá sa nachádza na severe Bulharska. Takáto vysoká teplota je pritom pre tak skorú ročnú dobu mimoriadne vysoká. Podľa historických meraní, tu minimálne za posledných 35 rokov v marci vyššiu teplotu nezaznamenali. Doterajší rekord bol 29,1 °C z 26. marca roku 1994. O to výraznejšie bolo ochladenie, ktoré sa prejavilo na prelome týždňov. O 4 dni neskôr už na spomínanej stanici v noci mrzlo a maximum teploty dosiahlo iba 2 °C nad nulou. Podobne tomu bolo napr. na juhovýchode Rumunska na stanici Calarasi. Tu zaznamenali prepad maximálnej dennej teploty z 28,8 na 5,8 °C.

Obr. 1: Maximálna denná teplota na stanici Calarasi a Loveč v období od 15. do 18. marca – Zdroj dát: meteociel.fr
Dôvodom mohol byť aj rozpad polárneho víru
Jedným z dôvodom vpádu pôvodom arktického vzduchu do Európy, mohol byť aj rozpad polárneho stratosférického víru. Ten v sebe za obvyklých okolností drží v zimnom období masu chladného vzduchu nad Arktídou a je pomerne silný. Na začiatku marca však nastalo tzv. náhle stratosférické oteplenie, čo v preklade znamená silný nárast teploty a tlaku vo výškach okolo 15 -35 km. Vzhľadom na to, že zoslablo zonálne – západné prúdenie, mohol aj do južnejších zemepisných šírok preniknúť arktický vzduch.

Obr. 2: Priemerná zonálna rýchlosť vetra (v m/s) v hladine 10 hPa na 60° sev. zem šírky v porovnaní s normálom predošlých rokov a s výhľadom do začiatku apríla 2025. Na začiatku marca 2025 rýchlosť vetra pri rozpade polárneho víru výrazne zoslabla a následne zmenila aj svoju zonalitu. Zdroj: Weatheriscool.com
Zdroj:
https://www.meteociel.fr/climatologie/obs_villes.php?code2=15525&mois=3&annee=2025&sn=0
https://www.infoclimat.fr/climatologie/globale/mois-de-mars/lovetch/15525.html