Začína Medardova kvapka

05. 06. 2023
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.1.2024 16:06
ǀ
Daniel Cibula

Známa singularita

Hoci je je v kalendári Medarda až 8. júna, v tomto roku budeme o ňom počuť častejšie už trochu skôr a zrejme aj veľmi dlho po jeho meninách. Práve s ním sa totiž spája pre niektorých nie celkom vďačná pranostika: “Medardova kvapka 40 dní kvapká”. A nie je to len o daždi, ale aj o pravidelnej odchýlke od celkového priebehu počasia z pohľadu ochladenia. Začiatkom júna by mala totiž cirkulácia v rámci Európy naberať typicky zonálny smer od Atlantického oceánu, ktorý by mal prinášať vlhký oceánsky vzduch. V tomto roku to nebude úplne tento prípad, keďže vlhkosť bude prichádzať skôr od Stredomoria, ale nič na tom nemení, že nás v tomto týždni čaká prvý závan spočiatku aj chladnejšieho, ale hlavne vlhšieho počasia.

Ochladenie a dážď

Ochladilo sa už v nedeľu a na západe Slovenska boli lokality kde teplota vzduchu nedosiahla ani 20°C (napr. Bratislava). Spolu s tým sa vyskytli v priestore Podunajskej nížiny aj dážď, či prehánky. Zrážky na západe pokračujú aj v pondelok a postupne sa zrážková činnosť v priebehu nasledujúcich dní rozšíri na celú krajinu. Vo vlhkom vzduchu sa totiž bude nad strednou Európou udržiavať nevýrazné tlakové pole. Zároveň bude od západu nad našu oblasť zasahovať brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách atmosféry, ktorej stred bude nad Nemeckom. Najchladnejšími dňami budú zrejme utorok a streda. Počas týchto dní pri zamračenom počasí teplota presiahne len ojedinele 20°C a v najchladnejších lokalitách dosiahnu maximá iba okolo 16°C. Od stredy sa postupne mierne oteplí a v závere týždňa dosiahnu maximá od asi 21 do 27°C. Pozitívum je, že budú teplejšie noci.

Obr. 1: Akumulácia zrážok v priestore strednej Európy a priľahlých oblastí pre obdobie od 04. do 11. júna, podľa modelu ECMWF – Zdroj: ECMWF

Prehánky a búrky na dennom poriadku

Podľa predpovede modelu ECMWF pre tento týždeň (obr. 1) by malo do konca týždňa spadnúť na území Slovenska miestami viac ako 50 mm zrážok a územie Slovenska bude v rámci Európy patriť k jedným z najvlhších lokalít. Zrážky by aj podľa ansámblovej predpovede (obr. 2 – pre Ružomberok) mali mať typicky denný chod. Súvisí to s početnom prehánkovou a búrkovou činnosťou, ktorá bude najčastejšia v popoludňajších hodinách. Neznamená to, že by malo pršať neprestajne až do konca tohto “medardovského” obdobia. Väčšinou zrážky prichádzajú v 4 vlnách, ako dažde svätovítske (15.6.), svätojánske (24.6.), prokopské (4.7.) a dažde svätopeterské (1.8.). Začiatok tohto obdobia však bude pomerne pestrý.

Obr. 2: Ansámblová predpoveď teploty v hladine 850 hPa a zrážok (mm/6 hod.) pre Ružomberok, na obdobie od nedele 04. 6. do stredy 14. 6., podľa modelu ECMWF – Zdroj: ECMWF

Mohlo by vás zajímat

AKTUÁLNE,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 22.7.2024

Obdobie psích dní

AKTUÁLNE,Európa,REKORDY,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 19.7.2024

Niektoré extrémy posledných dní