Zhodnotenie septembra 2024

02. 10. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 22.10.2024 13:15
ǀ
Róbert Bertoš

September, ako prvý jesenný mesiac, bol poznačený mimoriadne horúcim počasím, hneď za tým  extrémne výdatnými zrážkami a na záver aj prvými mrazmi. 

September bol teplotne nadnormálny a podobne to je aj so zrážkami. Zapísal sa ako 10 teplý mesiac v rade za sebou od decembra 2023, a približne len o 2°C chladnejší  od minuloročného historicky rekordného teplého septembra. 

V podstate už celý august  bolo veľmi horúce počasie, ktoré sa prehuplo aj do septembra. Prvých 5 septembrových dní bola teplota 30°C presiahnutá na viacerých staniciach. Neskôr sa vysoké teploty zmiernili.

Tabuľka s teplotnými maximami (operatívne dáta). Zdroj: Wetteronline.de

Treba podotknúť, že okrem vysokých teplôt počas dňa, boli vysoké teploty dosiahnuté aj v nočných hodinách. Na Bratislavskej kolibe sa vyskytlo až 5 tropických noci (t-min 20°C). Ide o najväčší počet takýchto nocí v rámci Septembra pre Slovensko. Najteplejšiu noc zaznamenali v Malackách 5.9.2024 s nočnou teplotou 24°C a 9.9.2024 si tropickú noc zapísali aj v obzvlášť chladnej časti krajiny  na Orave, na stanici v Zuberci 20,5°C.

Na záver mesiaca sa vyskytli aj prvé mrazy na Záhorí, kde stanica v Malackách namerala mráz v 2 m nad zemou s hodnotou -0,6°C.

Zrážky

Po vyčerpávajúcich horúcich dňoch prišlo ochladenie a aj veľké množstvo vody.

Vo štvrtok 12.9. k nám  od severozápadu postúpil studený front, ktorý sa v našej oblasti začal vlniť. Postupne sa na ňom prehĺbila samostatná tlaková níž, ktorá sa niekoľko dní zdržiavala v okolí Slovenska. Následkom bol prepad teploty, ale najmä extrémne výdatné zrážky. Výdatne pršalo až do 15.9. Akumulácia zrážok bola najvyššia na Záhorí a krajnom západe.

Stanica Pernek, ležiaca v Malých Karpatoch, mala až neuveriteľných 353,9 mm (za 3 dni). Keďže zrážková činnosť pokračovala až do pondelka, tak neskôr aj viac ako 380 mm. Zároveň si môžeme všimnúť, že veľmi vysoká akumulácia zrážok za tieto približne 3 dni bola na mnohých miestach Slovenska. Vyše 100 mm to bolo napr. aj na Kysuciach, kde voda tiež rýchlo narobila problémy. Veľké rozdiely v kumuláciách zrážok na relatívne malom priestore boli spôsobené aj orografickým efektom Malých Karpát. V Bratislave – Kolibe bol do 16.9. (vrátane) zaznamenaný úhrn vyše 260 mm za tento mesiac. September sa tak stal na tejto stanici najdaždivejším septembrom, súčasne aj najdaždivejším mesiacom vôbec.

Vyliaty Dunaj na Tyršovom nábreží v Bratislave 16.9.2024. Autor: Samuel Bacák, Meteopress

Extrémne zrážky priniesli aj extrémnu odtokovú reakciu. Tretie stupne povodňovej aktivity (SPA) boli dosiahnuté najmä na menších tokoch juhozápadného Slovenska stekajúcich z Malých a Bielych Karpát a na tokoch na severozápade územia – Kysuca a Rajčanka. Inde boli vzostupy hladín omnoho menej výrazné. Intenzívne zrážky spôsobovali problémy aj mimo vodných tokov, keď dochádzalo k plošnému, alebo ronovému odtoku a k početným svahovým pohybom. Bolo zaliatych viacero menších obcí, najmä v juhozápade územia.

Problémy ale robili nielen menšie vodné toky, ale aj veľké rieky, ktoré k nám pritekajú z ČR a z Rakúska. Morava aj Dunaj takisto dosiahli 3. SPA. Na Morave bol, podľa operatívnych dát, prekročený prietok 1 000 m3.s-1 a tieklo tu najviac vody od roku 2006. Na Dunaji dosahovali kulminačné hodnoty prietoku v Devíne vyše 9 500 m3.s-1, čo z tejto odtokovej vlny robilo tretiu najväčšiu po roku 2000 – väčšie boli vlny z rokov 2002 a 2013. V prípadoch riek Dunaj a Morava sa ale voda nedostala mimo území určených na rozlievanie sa povodňovej vlny.

September sa prejavil ako veľmi búrlivý mesiac, ktorý poukázal na silu nepriaznivého počasia. Dúfajme, že nasledujúce mesiace prinesú pokojnejšie počasie a najmä bez extrémnych výkyvov.

 

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 6.5.2025

Chladný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.5.2025

Návrat tepla zatiaľ v nedohľadne

Predpoveď,Slovensko ǀ 4.5.2025

V pondelok znovu vytiahneme jarné bundy

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko,Slovensko ǀ 2.5.2025

Cez víkend aj zahrmí