Zima 2023/2024 na Slovensku

10. 03. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 10.3.2024 12:26
ǀ
Samuel Bacák

Minulý týždeň sa začala meteorologická jar, no počasie nám jarnú atmosféru navodzuje už poriadne dlho. Najmä kvôli posledným 2 zimným mesiacom. Celkovo tak hodnotenie hovorí jednoznačne. V prípade súťaže zím o tú najteplejšiu by bola uplynulá víťazkou. Podľa SHMÚ prekonala s priemernou teplotou 2,2 °C zimu 2006/2007 o 0,3 °C. Zaujímavá však bola aj v ďalších charakteristikách.

 

Zrážkovo bohatý úvod

V prvej dekáde decembra všetko nasvedčovalo tomu, že zima nás nesklame. Denné maximá nepresahovali ani v najteplejších lokalitách 5°C. Následne sa však otepľovalo a ani počas tých posledných Vianoc nás neminulo tzv. vianočné oteplenie. Okrem toho boli sviatky aj mimoriadne vlhké. Rýchle topenie snehu a veľa zrážok si vyžiadali vzostupy hladín vodných tokov, a to aj tých väčších, akými sú napr. Dunaj. Ten bol už počas sviatkov v stupni povodňovej aktivity. December sa tak zaradil medzi vlhké mesiace, čo potvrdzuje aj jeho porovnanie s ostatnými mesiacmi uplynulej zimy (obr. 1). Najmä kvôli tomuto vlhkému mesiacu by sa dala považovať táto zima za vlhšiu ako dlhodobý normál 1991 – 2020. Dôkazom je napr. to, že na 6 vybraných staniciach na obr. 1 spadlo, s výnimkou Bratislavy, približne 130 – 170 % zrážok dlhodobého normálu. Vysoké zrážkové úhrny boli aj v januári, vo februári bol hlavne pozoruhodný priestorový rozdiel. Na severe až severozápade bolo zrážok podstatne viac ako na juhu až juhozápade Slovenska.

 

Obr. 1: Kumulatívne úhrny zrážok za zimné mesiace a celú zimu v porovnaní s dlhodobým normálom. Zdroj. infoclimat.fr, * – údaje podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.

 

Zrážkovo bohatý december sa prejavil aj na snehovej pokrývke. Z tohto hľadiska vynikala najmä jeho prvá dekáda. Podľa SHMÚ dosahovala k 11.2.2023 snehová pokrývka 5 a viac cm čiastočne aj v nížinách Slovenska. V našich najvyšších pohoriach bolo v tomto období vyše 100 cm snehu. Snehová pokrývka na konci zimy, konkrétne v poslednom februárovom týždni, bola len vo vysokých horských polohách, najmä na hrebeňoch Tatier, ale aj Malej a Veľkej Fatry. Lomnický štít hlásil až 338 cm a Chopok 270 cm. V Hurbanove sa z celej zimy vyskytovala snehová pokrývka hlavne počas prvej decembrovej dekády a potom ešte 23.12. a na Štedrý deň.

 

Významné teplotné extrémy tejto zimy

V pamäti nám asi najviac ostanú teplotné extrémy tejto zimy. Všetky 3 mesiace by sa dali vyhodnotiť ako teplotne normálne až silne nadnormálne, február bol dokonca mimoriadne nadnormálny. Keďže hovoríme o zimnom období, treba spomenúť rekordy najmenšieho sezónneho počtu mrazových dní (obr. 2), aspoň podľa predbežného zhodnotenia.

 

Obr. 2: Extrémy sezónnych počtov mrazových dní na vybraných staniciach. Zdroj: sci.webekacko.com.

 

V Dudinciach nebol napr. zaznamenaný žiadny ľadový deň (čiže deň s celodenným mrazom), čím bol vyrovnaný celoslovenský extrém najnižšieho sezónneho počtu ľadových dní na ktorejkoľvek z klimatologických staníc na Slovensku prinajmenšom od roku 1961. Predtým nastal podobný extrém v Malackách za zimu 1974/1975.

Teplotne vynikal zo zimných mesiacov jednoznačne február, počas ktorého bol prekonávaný jeden rekord za druhým. Za zmienku stojí minimálne dlhá séria dní s maximálnou teplotou >10 °C. Tá trvala v Hurbanove vyše 25 dní, čo je od roku 1951 (na základe dát SHMÚ) najviac. Viac ako 20 dní to bolo aj na iných staniciach, napr. Bratislava – Koliba. Február vynikal spomedzi ostatných zimných mesiacov aj z pohľadu priemerných denných maxím na jednotlivých staniciach. Ako príklad sme uvideli Dudince a Poprad (obr. 3 a 4), na ktorých je vidieť rozdiely aj o vyše 5, resp. 6 °C.

 

Obr. 3: Porovnanie priemerných denných maxím za zimné mesiace s normálom 1991-2020 na stanici Dudince. Zdroj: infoclimat.fr, údaje normálu podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.

 

Obr. 3: Porovnanie priemerných denných maxím za zimné mesiace s normálom 1991-2020 na stanici Dudince. Zdroj: infoclimat.fr, údaje normálu podľa WMO, dostupné na nodc.noaa.gov.

 

Zdroje:

https://www.infoclimat.fr/

https://www.nodc.noaa.gov/archive/arc0216/0253808/1.1/data/0-data/Region-6-WMO-Normals-9120/Slovakia/CSV/

https://milanlapin.estranky.sk/clanky/aktualne-zmeny-teploty-a-zrazok-na-slovensku/

Facebook – SHMÚ

http://sci.webekacko.com/note.php?id=30

 

Mohlo by vás zajímat

Predpoveď,Slovensko ǀ 13.5.2025

Jeden deň tepla po dlhšom čase

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 12.5.2025

Naďalej chladné počasie

Predpoveď,Slovensko ǀ 11.5.2025

Pankrác so sebou prinesie mrazy

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 10.5.2025

Nedeľa bez výraznej zmeny…