Zima 2024/25 na Slovensku

08. 03. 2025
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 8.3.2025 12:25
ǀ
Lucia Kaplan

V priebehu minulého týždňa skončila meteorologická zima. Toto zimné obdobie 2024/25 by sa dalo komplexne označiť za teplotne silne nadnormálne, keďže bolo o 1 až 2 °C teplejšie v porovnaní s normálom 1991-2020. Táto zima bola taktiež aj veľmi suchá, čomu postupne dopomohli všetky tri zimné mesiace, počas ktorých sme opakovane zaznamenali na viacerých staniciach rekordne nízke zrážkové úhrny.

Teplota vzduchu

Z teplotného hľadiska bol prvý zimný mesiac normálny až nadnormálny, aj keď v porovnaní s nasledujúcimi dvoma mesiacmi sa december výraznými teplotnými extrémami neprejavoval. December 2024 sa avšak opakovane vyznačoval inverznými situáciami, v rámci ktorých boli vo vyšších polohách zaznamenané vysoké teploty vzduchu. Teplejšie počasie sme v týchto častiach Slovenska zaznamenali po Vianociach, kedy napríklad stanica Štrbské Pleso v priebehu 28. decembra zaznamenala maximálnu teplotu v podobe hodnoty 11,2 °C (METEOCIEL).

Január síce odštartoval chladnejším počasím a už napr. 5.1. sa minimálna teplota vzduchu v Červenom Kláštore priblížila k hranici -20 °C, ale následne sa tento mesiac prejavoval nadpriemerne teplým počasím, a taktiež výraznejšími teplotnými zmenami, ktoré nastali už v prvej dekáde mesiaca, no následne aj v tých záverečných dňoch. Konkrétne ku koncu druhého zimného mesiaca (25.1.2025) bola napr. na stanici Hurbanovo maximálna teplota vzduchu 6,8 °C, pričom o deň neskôr dosahovalo maximum až 16,1 °C.

Následne sme vo februári zaznamenali chladnejšie počasie, ktoré z veľkej časti súviselo s prevažujúcim vplyvom oblasti vyššieho tlaku vzduchu. „Pravé zimné počasie“ sme v tomto mesiaci pocítili v súvislosti s prílevom chladného, arktického vzduchu, a to predovšetkým v 2. polovici februára. Podľa údajov SHMÚ teplota vzduchu klesla pri Dobšinskej ľadovej jaskyni na hodnotu -19,3 °C (19.2.2025). Celkovo medzi najchladnejšie regióny v poslednom zimnom mesiaci patrila určite oblasť Oravy, Zamaguria a Spiša, pričom minimálna teplota vzduchu v týchto častiach Slovenska opakovane klesala pod hranicu -15 °C.

Konkrétnejšie teplotné rozdiely týkajúce sa porovnania priemernej mesačnej teploty vzduchu voči normálovému obdobiu 1991-2020 počas zimných mesiacov na vybraných staniciach nám približuje Obr. 1. Vo väčšine lokalít mal najbližšie k normálu posledný zimný mesiac. V Hurbanove bola priemerná mesačná februárová teplota len o 0,1 °C vyššia ako počas spomínaného normálu. Naopak najväčšie rozdiely pozorujeme počas januára, ktorý sa celkovo vyznačoval nadpriemerne teplým počasím. V Hurbanove dosahovala priemerná mesačná teplota v danom mesiaci hodnotu 3,3 °C, pričom normál je o 3,2 °C nižší. Výrazný rozdiel evidujeme aj na stanici Poprad, kde normál priemernej januárovej teploty vzduchu dosahuje hodnotu -3,7 °C, no tohtoročný priemer činil 0,4 °C.

Obr. 1: Porovnanie priemerných denných teplôt vzduchu počas zimných mesiacov (XII-II) s normálom 1991-2020 na staniciach Hurbanovo, Piešťany, Sliač, Poprad a Tisinec
Zdroj dát: INFOCLIMAT, NCEI.NOAA

Z teplotného hľadiska by sme mohli spomenúť aj mrazové dni (Obr. 2), ktorých počet sa väčšinou najmä v nížinách Slovenska (napr. v Hurbanove) zvyšoval s ďalším zimným mesiacom, keďže práve február sa vyznačoval veľmi chladným počasím.

Obr. 2: Počet mrazových dní (Tmin <= 0°C) na vybraných staniciach Slovenska počas zimného obdobia 2024/25
Zdroj: METEOCIEL

Zrážky

Počas zimy 2024/25 spadlo na Slovensku veľmi málo zrážok a toto ročné obdobie sa vyznačovalo veľmi suchým charakterom. Pri porovnaní zrážkových úhrnov voči dlhodobému normálu 1991-2020 je patrné, že úhrny boli výrazne pod týmto normálom.

December 2024 by sa dal definovať ako veľmi suchý až normálny. Z hľadiska skupenstva zrážkovej aktivity sme evidovali len malý počet dní so snehovou pokrývkou v nižších, či stredných polohách. Ku koncu roka, kedy bolo zaznamenané aj oteplenie, sme tak evidovali nízku snehovú pokrývku, ktorá sa udržiavala najmä vo vysokých polohách (Obr. 3).

Obr. 3: Celková výška snehovej pokrývky na Slovensku dňa 30.12.2024
Zdroj: SHMÚ

Tohtoročný január bol jedným z najsuchších mesiacov z pohľadu zrážkovej činnosti od začiatku pozorovaní. V prípade výskytu sa zrážková aktivita skôr sústreďovala do severnejších častí Slovenska, a to predovšetkým v 1. polovici mesiaca. Zaujímavým lokálnym fenoménom, ktorý sme opakovane sledovali najmä v blízkosti rozsiahlejších priemyselných oblastí, bolo tzv. priemyselné sneženie. To sme zaznamenali obzvlášť v Bratislave (okolie Slovnaftu) a v Košiciach (okolie oceliarne U. S. Steel) (Obr. 4).

Obr. 4: Vybrané lokality z mesta Košice a lokálne rozdiely spôsobené priemyselným snežením (1.1.2025)
Zdroj: FB Meteo Východ

Február 2025 bol na zrážkové úhrny taktiež veľmi slabý. Zrážky sa prakticky nad naše územie dostali až v priebehu posledných dní a väčšina z nich sa viaže až k 27. dňu tohto mesiaca. V závere februára išlo o celoplošné zrážky, ktoré boli miestami vyššie ako 15 mm.

Konkrétne hodnoty zrážkových úhrnov pre vybrané stanice na Slovensku počas jednotlivých zimných mesiacov sú zhrnuté na Obr. 5.

Obr. 5: Úhrn zrážok na vybraných staniciach Slovenska počas zimného obdobia 2024/25
Zdroj: METEOCIEL

 

Zdroje:

https://www.meteociel.fr/

https://www.infoclimat.fr/

https://www.ncei.noaa.gov/

https://www.shmu.sk/sk/index.php?page=1&id=klimat_tyzdennemapy&produkt_id=0

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1165368708930661&set=a.497784612355744

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko,Slovensko ǀ 2.5.2025

Cez víkend aj zahrmí

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 30.4.2025

Prvý “slnečný” máj

História,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 30.4.2025

​Najsmrteľnejšie krupobitie v histórii

Predpoveď,Slovensko ǀ 29.4.2025

Letný deň na konci apríla