Zmena času

26. 10. 2024
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 26.10.2024 14:26
ǀ
Lucia Kaplan

Dni sa nám v jesennom období postupne skracujú a už tento víkend nás čaká opäť zmena času z letného na zimný. V noci zo soboty na nedeľu (27. októbra) sa ručička na hodinkách posunie z 3:00 hod na 2:00 hod, čo znamená, že si pospíme o hodinu dlhšie.

 

…ale prečo vlastne nastáva táto zmena?

Zem sa otočí okolo svojej osi približne za dobu 24 hodín. V dôsledku tejto rotácie a sklonu zemskej osi sa rôzne časti planéty postupne dostávajú do slnečného svitu, čo spôsobuje striedanie dňa a noci, resp. ich predlžovanie alebo skracovanie. Ľudia si rozdelili povrch Zeme na časové pásma, aby lepšie prispôsobili svoj život rytmu denného svetla.

A tak sa v októbri v skutočnosti vraciame k pôvodnému času, ktorý je pre našu oblasť štandardný. Pojem “zimný čas” totiž nie je úplne presný – ide o náš oficiálny stredoeurópsky čas (SEČ). Na rozdiel od neho bol letný čas (SELČ) zavedený neprirodzene, aby nám čo najviac umožnil využitie denného svetla na rôzne aktivity.

Keďže zavedenie letného času je „umelým produktom“ ľudstva, tak zaujímavosťou je, že tejto zmene nepodliehajú všetky krajiny sveta. Z európskych krajín tvorí výnimku napr. Island. Vo všeobecnosti platí, že v súčasnosti zmenu času majú zavedenú štáty alebo oblasti, ktoré sa nachádzajú prevažne v miernom klimatickom pásme (Obr. 1). Dôvod je logický – napr. v tropickom klimatickom pásme sa dĺžka dňa a noci výrazne v priebehu roka nemení.

Obr. 1: Rozdelenie krajín a oblastí sveta podľa použitia letného času
Zdroj: PAUL EGGERT 

 

Kde a kedy vznikol nápad striedania zimného a letného času?

Zrodenie nápadu v súvislosti s posunom času sa často pripisuje americkému prezidentovi B. Franklinovi, ktorý už v roku 1784 vyjadril názor, že „ľudia by mali chodiť skôr spať a mali by skôr vstávať“, aby efektívnejšie využívali denné svetlo (USHISTORY). Avšak prvý vážny nápad zavedenia letného času pochádza až o viac ako 100 rokov neskôr (z roku 1907). Bola to myšlienka londýnskeho staviteľa – W. Willetta (CHISLEHURTS-SOCIETY). Tento návrh sa v danom období nepodarilo v praxi presadiť. O pár rokov neskôr, v roku 1916, bol prvýkrát oficiálne zavedený letný čas v niekoľkých európskych krajinách. Okrem vtedajšieho Rakúsko-Uhorska sa to týkalo Nemecka, Veľkej Británie a Švédska. V podobnom období boli pokusy o zavedenie letného času aj mimo Európy, ale u mnohých sa u verejnosti neosvedčili.

Pre väčšinu európskych krajín je v tejto problematike dôležitým míľnikom rok 1996, v ktorom došlo k jednotnému zavedeniu striedania zimného a letného času vo všetkých štátoch Európskej únie (TIMEANDDATE). Spätne sa uvádza, že medzi hlavné dôvody a výhody tejto zmeny, najmä v minulosti, patrila okrem lepšieho využitia denného svetla napr. energetická úspora. Zatiaľ je nedoriešenou otázkou dokedy bude takéto nastavenie fungovať, keďže často sa spomína aj množstvo nevýhod, ktoré s tým súvisia. Ide o problémy s cestovným poriadkom, taktiež o zdravotné komplikácie (súvisiace s tlakom, či bolesťami hlavy, zhoršením spánkom, apod.), keďže ľudskému telu prospieva viac pravidelný režim.

 

Vplyv zmeny času na meteorologické merania

V neposlednom rade zavedenie zimného a letného času spôsobuje aj určité zmeny alebo posuny, ktoré sa odrážajú v oblasti meteorológie. Nasledujúce rána sa budú vyznačovať skorším svitaním a následne večer bude Slnko zapadať o hodinu skôr. V sobotu (26. 10.) Slnko v Bratislave zapadne o 17:43, v nedeľu (27. 10.) to bude už o 16:41.

Zmena času bude mať zásadný vplyv aj na pravidelné pozorovanie niektorých meteorologických prvkov. Teplota vzduchu bude dosahovať svoje maximá v skorších hodinách, zvyčajne medzi 14. a 15. hodinou, pričom počas letného času to bolo väčšinou medzi 15. a 16. hodinou. Súvisí s tým aj to, že posúvať sa budú o hodinu aj merania a pozorovania na klimatologických staniciach, ktoré sa klasicky vykonávajú o 7., 14. a 21. hodine.

 

Zdroje:

PAUL EGGERT – based on Image:BlankMap-World-Subdivisions.PNG, plus the data in the tz database, plus data in the maps on the INMS’s Time Zones & Daylight Saving Time page

https://www.ushistory.org/franklin/science/daylight.htm

https://chislehurst-society.org.uk/pages/about/people/william-willett-daylight-saving-and-british-summer-time/

https://www.timeanddate.com/time/europe/daylight-saving-history.html

Mohlo by vás zajímat

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 6.5.2025

Chladný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.5.2025

Návrat tepla zatiaľ v nedohľadne

Predpoveď,Slovensko ǀ 4.5.2025

V pondelok znovu vytiahneme jarné bundy

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko,Slovensko ǀ 2.5.2025

Cez víkend aj zahrmí