
Jeseň bola globálne nadpriemerne teplá. Po mimoriadne teplej jeseni prišla nadpriemerne teplá zima.
V globálnom merítku ani úvod zimy zmenu nepriniesol a nadpriemerné teplé počasie pokračovalo. Výnimkou boli Grónsko, Škandinávia, a niektoré časti Ázie, ktoré mali naopak nezvyčajne chladnú zimu.

Odchylka povrchovej teploty od normálu 1991-2020 pre mesiac december 2023. Zdroj: climate.copernicus.eu
Prejdime k udalostiam, ktoré prepisovali miestne rekordy a k nezvyčajným až nebezpečným prejavom počasia, ktoré sa v období december až február vyskytli na planéte Zem.
Kalifornia záplavy
Búrkový systém sprevádzaný silným vetrom a výdatným dažďom, prechádzal koncom decembra južnými časťami Kalifornie a priniesol rozsiahle záplavy. Za 5 dní tam spadlo zväčša 250 mm, ale na niektorých staniciach aj viac ako 350 mm zrážok, čo je na úrovni celoročného zrážkového úhrnu pre oblasť Los Angeles. Zároveň pobrežie bičovalo 4-8 m vlny.
Austrália tropická búrka
V austrálskom Queenslande zúrila tropická búrka 17.12. bamerali na stanici Bairds 870 mm zrážok. Je to tretí najvyšší 24-hodinový úhrn v Austrálii celkovo (rekordom je 907 mm) a vôbec najvyšší denný úhrn za December.
Európa v zovretí tlakových níži
Ani v Európe sme nemali pokojné počasie, len v priebehu 3 mesačného obdobia za jeseň prešli najmä cez severozápadnú Európu 4 význačné tlakové níže (Agnes, Babet, Ciarián,Debi). Zima bola ešte bohatšia na výskyt výrazných tlakových níži. Chronologicky boli pomenované Elin, Fergus, Gerrit, Henk, Isha a Jocelyn. Všetky spomenuté tlakové níže prinášali hlavne veľmi silný vietor do oblasti Britských ostrovov, ale posledné dve zo spomenutých boli význačne aj zrážkovou činnosťou. Najhoršie to bolo v Škótsku, kde v priebehu dňa spadlo lokálne viac ako 120 mm a na viacerých staniciach sa denný zrážkový úhrn pohyboval okolo 80-90 mm. Prívalové zrážky vytopili viacero miest, či dedín. Zároveň tlaková níž Isha a Jocelyn markantne ovplyvnili počasie aj v našich končinách.
Extrémne teploty
Keďže zima bola veľmi teplá, prejavilo sa to aj na teplotných extrémoch, najmä v južnej až v juhozápadnej Európe. Padali mnohé teplotné rekordy na viacerých miestach.
- Guadalupe 25.1. 31,5°
- Gavarda 25.1. 30,7°C
- Malaga 12.12. 29,9°C
- Valencia 25.1. 29,6°C
- Alicante 25.1. 28,8°C
- Imst (Tirolsko) 24.1. 17,9°C
- Le Luc (Francúzsko) 24.1. 22,5°C
- Montpellier 24.1. 22,1°C
- Perpignan 26.1. 23,5°C
Horúce leto v Austrálii
18.2 namerali v Australii na stanici Carnarvon +49.9°C. Nejde o najvyššiu nameranú teplotu vo februári, tá bola zaznamenaná v Mardie 19. Februára 1998 s hodnotou 50.5°C, ale je to 2. najvyššia nameraná februárová teplota pre tento kontinent.
Japonsko veľmi skorý nástup jari už v januári
Pretrvávajúce teplé počasie prebudilo prírodu v Japonsku. Čerešňové kvety Sakúr, v niektorých častiach Japonska začali kvitnúť skôr ako zvyčajne. Tradične to býva na juhu Japonska až v závere Marca. (tu asi bude treba niečo doplniť mapku)
Tab.1. Prehľadová tabuľka predpovedi obvyklého kvitnutia japonskej čerešni (Sakúr). Zdroj: Japan Meteorological Agency.
Mesto | Hirošima | Osaka | Kyoto | Tokyo | Sendai | Sapporo |
Čas kvitnutia | 22.3. | 24.3. | 22.3. | 22.3. | 3.4. | 30.4 |
V Kanade si zapísali prvú -50-ku sezóny
A teraz zaujímavosť na schladenie. Na stanici Keg River v Kanade namerali 14.1. minimum -51.5 °C. Je to najnižšia teplota tejto zimy v Kanade a zároveň najnižšia teplota v provincii Alberta za ostatných 20 rokov.
Blizzard v Kalifornií
Zátek veľmi chladného vzduchu od severu ďaleko na juh severnej Ameriky spôsobil koncom februára kolaps dopravy a energetickej infraštruktúry. Husté sneženie spolu so silným vetrom (inak blizzard) napáchalo obrovské materialne škody. Zaujímavosťou bolo vydanie historicky prvej výstrahy meteorologickou službou v San Diego na juhu Kalifornie na blizzard.
Zdroje: Geosphere Austria, MétéoSuisse, weatherzone°, amp.cnn.com, AEMET, climate.copernicus.eu , National Weather Service, Metoffice.com