
Pri utorkových búrkach sa na snímkach z meteoradaru objavili záhadné kruhy. Prečo a ako kruhy vznikajú si prečítajte v našom článku.
Začnime tým, že sa pozrieme na to, ako meteorologické radary snímajú oblohu a ako potom vzniknú výsledné snímky, na ktoré následne pozeráme na webe alebo v aplikácii.
Ako radar sníma oblohu
Anténa meteoradaru sa otáča nielen dookola, ale tiež sa naklápa smerom nahor, aby radar mohol snímať rôzne výškové hladiny. Výškové hladiny sú vopred definované a vyzerajú napríklad ako na priloženom obrázku.
Príklad tzv. skenovacej stratégie meteoradaru. Radar sa nachádza vľavo dole, farebne sú znázornené rôzne výškové hladiny, ktoré radar sníma — Zdroj
Z týchto hladín sa potom poskladá výsledná plošná snímka a zároveň tak môžeme vidieť napríklad búrky aj z boku, čo nám pomáha aj pri predpovedaní krúp. Pre výslednú plošnú snímku záleží aký chceme získať tzv. radarový produkt, o ktorom si môžeme napísať opäť niekedy nabudúce.
Prečo teda na snímke vzniknú kruhy?
V našich zemepisných podmienkach kvapka dažďa vznikne z ľadového kryštáliku. Preto najskôr k zemi padajú ľadové kryštáliky a v určitej vrstve atmosféry, kde už je dosť teplo, sa kryštáliky roztopia a vzniknú z nich dažďové kvapky. Ako sa kryštáliky topia, zväčší sa z fyzikálnych dôvodov ich odrazivosť – to znamená, že na radare to vyzerá, ako by v tejto vrstve atmosféry viac pršalo alebo ako by bola jasnejšia. Preto sa tejto vrstve hovorí tzv. Bright band. Je na radaroch pozorovateľný hlavne u veľkopriestorových, stratiformných zrážkach.
Každá z výškových hladín pretne tento bright band a preto na snímke z každej hladiny vznikne jasnejší kruh, ako je vidieť na nasledujúcom obrázku.
Radarová snímka z hladiny s eleváciou 6 stupňov. Je viditeľný kruh, ktorý vznikol pri prechode radarového lúča skrz tzv. Bright band — Zdroj
Čím väčší je uhol naklopenia radaru, tým bližšie k radaru prejde lúč skrz bright band. Preto keď následne zložíme dohromady údaje zo všetkých hladín, vznikne okolo radaru viac kruhov. Silná konvekcia má pri búrkach tendenciu ničiť horizontálne rozvrstvenie nevyhnutné pre vytvorenie a udržanie tohto pásma a preto tieto kruhy pri búrkach ani vidieť nieje, ale môžeme ho vidieť ako na snímke nižšie až za búrkovou líniou.
Netreba sa báť
Je dobré obzvlášť pri búrkových situáciách sledovať meteoradar, aby Vás nejaká búrka neprekvapila. Pokiaľ Vás ale znepokojili tieto kruhy na radare, určite nie je potrebné sa báť. Nejedná sa o žiadny nebezpečný jav, skôr o nedokonalosť alebo pozostatok spracovania radarových dát.