Prilietajú bociany aj lastovičky

30. 03. 2022
ǀ
POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA 5.1.2024 16:09
ǀ
Daniel Cibula
Bocianí párik už priletel aj do Zemplínskeho Hradišťa. Záber je zo stredajšieho večera (30. 3. 2022) – Zdroj: kukaj.sk

Od polovice februára do mája k nám priletí niekoľko desiatok druhov sťahovavých vtákov. Logicky sú to najskôr druhy, ktoré zimujú v Európe a až neskôr druhy z Afriky. Postupne sú to hlavne cíbiky chochlaté, škovránky, holuby, hrivnáky či škorce.

Bocianovi, ako typickému poslovi jari, chvíľu trvá kým sa vráti zo svojho približne dvojmesačného medzikontinentálneho letu z Afriky naspäť do Európy, a teda aj na Slovensko. Prvý prilieta do svojho staronového domova zvyčajne samec. S odstupom niekoľkých dní sa navracia z ďalekej dovolenkovej destinácie aj samica.

Pravidelné sčítanie a monitorovanie bocianov bielych sa realizuje na Slovensku od roku 1977. V tomto roku bol zrejme prvýkrát pozorovaný bocian biely (Ciconia ciconia) podľa portálu vtaky.sk 27. februára v Spišskej Belej a podľa portálu birding.sk to bolo 5. marca v Modre. O deň neskôr bol zhliadnutý podľa toho istého zdroja aj bocian čierny (Ciconia nigra) a to v Malých Kosihách, tiež na Podunajskej nížine. Najviac ich priletelo v stredu, 29. a štvrtok 30. marca a to v počte 18 kusov.

Naživo môžete sledovať hniezda bocianov napr. na kukaj.sk alebo bociany.sk

 

Počet bocianov, ktorý prileteli na Slovensko v tomto roku – Zdroj: bociany.sk

V stredu priletela aj lastovička

So stúpajúcou teplotou sa ku nám vracajú aj iné druhy vtáctva. Typickým príkladom môže byť lastovička obyčajná (Hirundo lustica), ktorá sa pravidelne objavuje v našom priestore v okolí druhej dekády marca. V tomto roku sa podľa portálu vtaky.sk prvýkrát objavila len včera. Konkrétne 29. marca ju zdokumentoval pán Michal Jurica v Novom Meste nad Váhom. Rovnako tomu bolo aj podľa iného portálu birding.sk v Dolnom Štále, v okrese Dunajská streda (20 jedincov), a 30. marca ju zachytili aj v okolí obce Koš pri Prievidzi.

Prílet lastovičiek je symbolom príchodu jari a prebúdzania prírody. Okrem lastovičiek či bocianov je možné vidieť čoraz viac ďalších sťahovavých druhov vtáctva napr. kačíc, kalužiakov, kulíkov, chochlačiek či hrdzaviek.

Po dlhej a tichej zime bez vtáčieho spevu je príchod jari a prílet sťahovavých druhov očakávanou udalosťou aj medzi širokou verejnosťou. Reagujú na to aj pranostiky, z ktorých viaceré sú spojené práve s lastovičkami.

Keď lastovičky skoro priletia, bude dlhá jar.

Lastovička prináša jar, ale až kukučka teplé dni.

Keď lastovičky robia si v stodole hniezdo nízko, bude neúrodný rok – keď vysoko, bude úrodný.

Tento rok sa ale naplno prejaví pranostika Jedna lastovička ešte jar nerobí, keďže už od zajtra sa začne výraznejšie ochladzovať a veľmi chladné počasie vydrží počas víkendu aj začiatkom budúceho týždňa.

Viac sa o aktuálnom výskyte jednotlivých druhov vtákov môžete dozvedieť aj na tomto portáli.

Zdroje:

Meteopress

Birding

vtaky.sk

vedanadosah.cvtisr.sk

Mohlo by vás zajímat

REPORT,Slovensko,STATISTIKA,ZAUJÍMAVOSTI ǀ 7.5.2025

Taký bol apríl 2025

AKTUÁLNĚ,Slovensko ǀ 7.5.2025

Vo štvrtok prechodná zmena počasia

PREDPOVEĎ POČASIA,Slovensko ǀ 6.5.2025

Chladný stred týždňa

Predpoveď,Slovensko ǀ 5.5.2025

Návrat tepla zatiaľ v nedohľadne